Jak żyć?
4 min czytania

Jak żyć?

Jak żyć? W życiu ważne są cele. To słowo, które tak często jest obecnie używane. Przez to możemy nie wiedzieć czym są te cele. A powinniśmy, gdyż nauka udowodniła, że jest bezpośrednia korelacja między wyznaczaniem celów a osiąganiem sukcesu. Odpowiednio zdefiniowane cele pomagają wyzwolić nowe zachowania i skupić się nad tym co ważne. Cel to coś, co chcesz osiągnąć. Jest to pożądany rezultat, który ty lub grupa osób planujecie i zobowiązujecie się osiągnąć. Czyli cel to marzenie z terminem realizacji. Cele powinny być wynikiem starannego rozważenia osobistej wizji i rzeczy, które chcesz osiągnąć. Mają dłuższe ramy czasowe.

Jak żyć?Jak żyć?

Cele opisują to, co chcemy osiągnąć np. “chcę zostać pewnym siebie człowiekiem” jest celem. “Dlatego będę pracować z coachem lub mistrzem, aby ćwiczyć umiejętności pewności przez pół roku” – to jest cel. Ta deklaracja /obietnica/ tworzą jasny i skoncentrowany kierunek, w którym będziemy podążać. Mamy 7 typów celów:

 1. Cele krótkoterminowe:
  Są to cele, które można osiągnąć stosunkowo szybko, zwykle w ciągu kilku dni, tygodni lub miesięcy. Można je więc dalej podzielić na cele roczne, cele miesięczne, cele tygodniowe i cele dzienne.
 2. Cele długoterminowe:
  Są to cele, których osiągnięcie wymaga dłuższego okresu, zwykle obejmującego kilka miesięcy lub lat.
 3. Cele osobiste:
  Są to cele związane z życiem osobistym – zdrowie, związki, hobby.
 4. Cele zawodowe:
  Są to cele związane z naszą karierą, takie jak wydajność pracy, awanse i rozwój.
 5. Cele finansowe:
  Są to cele związane z finansami. To oszczędzanie, spłata zadłużenia, inwestowanie.
 6. Cele akademickie:
  Są to cele związane z edukacją danej osoby /stopień naukowy, egzamin lub nowa umiejętność/.
 7. Cele społeczne:
  Są to cele związane z życiem społecznym. Nawiązywanie nowych znajomości, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, uczestniczenie w wydarzeniach towarzyskich.

Ważne jest, aby zidentyfikować rodzaje celów, które są zgodne z Twoimi wartościami i priorytetami, aby wyznaczanie celów było bardziej skuteczne i znaczące.

Wyznaczanie celów to proces identyfikowania czegoś, co chcemy osiągnąć. Także ustalanie mierzalnych i konkretnych celów, aby to osiągnąć. Wyznaczanie celów jest o tyle istotne, że zapewnia kierunek i cel w życiu. Gdy wyznaczamy sobie cele, określamy, co chcemy osiągnąć i co musimy zrobić, aby to osiągnąć. To zaś motywuje do działania, czy to w życiu osobistym, czy zawodowym, i daje poczucie kontroli nad swoją przyszłością. Cele pomagają zdobyć szerszy obraz i zapewniają poczucie spełnienia.

Co trzeba zrobić, aby wyznaczyć sobie cele?

Zastanów się nad swoimi pasjami

Powinieneś zastanowić się co cię pasjonuje, co inspiruje, a jakie są twoje wartości. Powinieneś pasjonować się swoimi celami, jeśli chcesz je osiągnąć na dłuższą metę. Powinny mieć znaczenie i zapewniać poczucie dumy, gdy je osiągniesz.

Wyznaczaj cele, które możesz kontrolować

Twoje osobiste cele nie powinny być zależne od innych ludzi. Nie powinny też być zależne od czynników zewnętrznych, nad którymi nie masz kontroli. Powinny całkowicie zależeć od ciebie, twojego zaangażowania i solidności. Musisz wiedzieć za co możesz, a za co nie możesz być odpowiedzialny.

Wyobraź sobie przyszłość / Jak będzie gdy osiągniesz cel

Poświęć trochę czasu i pomyśl, jak chciałbyś, aby wyglądało twoje dalsze życie. Wyznaczaj cele, które wskażą ci właściwy kierunek.

Oto kilka wskazówek:

1. Miej cele SMART / ELEGANCKIE

Nie osiągniesz celów, jeśli nie będą SMART. Są to cele specyficzne. Są bardzo konkretne i ambitne, i prowadzą do wyższych wyników niż wówczas, gdy mamy do czynienia z łatwymi celami. Po ustaleniu już konkretnego celu ważne jest, aby móc zmierzyć sukces lub realizację celu. Zatem cel musi być mierzalny. Musi być określony w czasie.

2. Zapisuj je

Marz o celach, ale też zapisz je. Wówczas cele są namacalne i bardziej realne.

3. Spraw, aby cele były widoczne

Umieść swoje zapisane cele w miejscu, w którym je zobaczysz.

4. Rozbij na czynniki pierwsze

Cele długoterminowe i abstrakcyjne z natury, uczyń prostszymi, dzieląc je i rozkładając na czynniki.

5. Opracuj plan

Zapisz poszczególne kroki. Plan pozwoli wytyczyć drogę. Przechodząc przez poszczególne etapy planu, skreślaj wykonane.

6. Podejmij działanie

Wprowadź swój plan w życie. Nawet najmniejszy kroczek zbliża do celu.

7. Zachowaj perspektywę

Unikaj wypalenia, dbaj o zdrowie i kondycję. Rób przerwy i staraj się o szerszy obraz.

8. Zidentyfikuj potencjalne przeszkody

Bądź realistą, przeszkody należy ominąć. Rozpoznaj problem i zanotuj. Ich świadomość będzie mniej onieśmielająca.

9. Bądź odpowiedzialny

Odpowiedzialność to konsekwentny postęp.

10. Odbij się i dostosuj

Nigdy nie czuj się pokonanym. Zastanów się ponownie nad celem i zaobserwuj, co możesz zmienić.

Jak żyć? – Podsumowanie:

Gdy już wiemy, jak ważne są cele, nadszedł czas, aby zrobić pierwszy krok. Wyznaczyć cele i je osiągnąć. Proces wyznaczania celów pomoże znaleźć cel i sens życia, a to wszak istotne. Nie wywieraj dużej presji na siebie. Nawet jeśli osiągniesz tylko część celów, samo ich zapisanie zapewni głębsze poczucie spełnienia i satysfakcji.

PS. Wartość życia mierzy się w satysfakcji. – August Witti

Poprzednia historia

Czym jest karma?

Następna historia

Nie uczymy się na błędach