Dlaczego tak istotna jest samoświadomość? To zdolność postrzegania i rozumienia rzeczy, które sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś. To twoja osobowość, działania, wartości, przekonania, emocje i myśli. To stan psychiczny, w którym w centrum uwagi staje się jaźń, przy czym to twoja uwaga i twoja jaźń. Nie jest to jednak temat, na którym skupiasz się w każdym momencie życia. Jednak określa kim jesteś i uruchamia się w trudnych momentach życia i zależne jest od sytuacji i twojej osobowości. To koncepcja siebie, gdyż ludzie nie rodzą się świadomi siebie. Niemowlęta co prawda mają szczątkową świadomość, że są odrębnymi istotami od innych. Dowodem tego jest odruch ssania, gdy niemowlę szuka sutka i coś ociera się o jego twarz. Bardziej złożone poczucie samoświadomości pojawia się około pierwszego roku życia i staje się znacznie bardziej rozwinięte w wieku około 18 miesięcy.
Rodzaje samoświadomości
Samoświadomość publiczna
Pojawia się, gdy ludzie są świadomi tego, jak wyglądają w oczach innych. Samoświadomość publiczna zwykle pojawia się w sytuacjach, gdy ludzie są w centrum uwagi. Zmusza nas ona do przestrzegania norm społecznych, kiedy mamy świadomość, że jesteśmy obserwowani i oceniani. Często wówczas staramy się zachowywać w sposób społecznie akceptowalny i pożądany. To z lęku przed oceną jak jesteśmy postrzegani przez innych.
Prywatna samoświadomość
Pojawia się, gdy ludzie stają się świadomi pewnych aspektów siebie w sposób prywatny. Zobaczenie swojej twarzy w lustrze jest rodzajem prywatnej samoświadomości. Uczucie ucisku żołądka, gdy się zorientujesz, że czegoś istotnego zapomniałeś lub gdy widzisz osobę, która ci się podoba.
Swoją samoświadomość możemy poprawiać:
Medytacja
Medytacja może być szczególnie przydatną praktyką, ponieważ nie musisz się martwić, że cokolwiek zmienisz – samo zauważenie tego, co dzieje się podczas medytacji, może zwiększyć świadomość twoich myśli i uczuć. Być może zauważyłeś, że utrzymujesz napięcie w swoim ciele, na przykład zaciskając szczękę lub że tak bardzo martwisz się przyszłością, że trudno ci być w chwili obecnej. To wszystko cenne informacje, które mogą pomóc Ci poznać siebie i swoje skłonności.
Prowadzenie dziennika
Prowadzenie dziennika to praktyka autorefleksji, która może pomóc ci zauważyć, w jaki sposób myślisz i zachowujesz się, a nawet które obszary swojego życia możesz chcieć ulepszyć. Może to być terapeutyczny sposób na uzyskanie wglądu w wydarzenia życiowe i relacje.
Rozmowa
Rozmowa z mistrzami pozwala nam zrozumieć przyczynę negatywności naszych myśli, a tym samym radzić sobie z uczuciami.
Samoświadomość – Podsumowanie:
Z upartością maniaka drążę ten temat, bo dla mnie samoświadomość to clue naszego życia. Bycie samoświadomym oznacza zrozumienie własnych myśli, uczuć, wartości, przekonań i działań. Rozumiesz, kim jesteś, czego chcesz, jak się czujesz i dlaczego robisz to, co robisz. Ale istotą myślenia o samoświadomości jest uważność, współczucie dla siebie, refleksja i informacja zwrotna. Uważność pozwala nam stać się świadomym siebie. Współczucie pozwala nam robić to bez osądzania siebie. Refleksja i informacja zwrotna pozwalają nam wykorzystać to, czego się nauczyliśmy i udoskonalić siebie i to co tworzymy wokół. To zaś wyzwala w nas pełny ludzki potencjał. Zatem świadomość oznacza bycie świadomym swoich wewnętrznych doświadczeń, w tym emocji i myśli. To zaś koncentruje się na zrozumieniu tego, kim jesteśmy, w tym na temat naszych przekonań, wartości i motywacji. Inteligencja emocjonalna, tak popularna teraz, koncentruje się na umiejętności rozumienia emocji i zarządzania nimi. Samoakceptacja to akceptacja tego, kim jesteśmy oraz okazywanie sobie współczucia i życzliwości. Zaś autorefleksja jest elementem zdolności do głębokiego przemyślenia swoich uczuć, myśli i celów. To znów pogłębia lepsze zrozumienie tego kim jesteś i gdzie jest nasze miejsce w świecie.
PS. Świat nie jest taki jak nam się wydaje, bo nigdy nie widzimy obiektywnego świata. – August Witti