3 min czytania

Napełniać się miłością

Napełniać się miłością. Miłość jest podstawą. To uczucie, które nas rozwija, wzmacnia, prowadzi do szlachetności. A jednak musimy być ostrożni. Słowo „miłość” jest używane w naszej kulturze zbyt beztrosko i praktycznie bez zainteresowania tym, co przez miłość jest rozumiane. Istnieją trzy różne słowa określające miłość w języku greckim, bo stąd czerpiemy definicję. Każde z tych słów oznacza coś innego. Eros opiera się na uczuciach i jest zorientowany na mnie. Philia opiera się na wspólnych zainteresowaniach i jest zorientowana na nas. Zaś Agape jest skoncentrowana na boskiej miłości i zorientowana na innych.

MiłośćNapełniać się miłością – Obserwacja:

Eros. To od tego słowa pochodzi słowo “erotyczny”, ale oznacza ono znacznie więcej niż doznania seksualne. Jest to “odczuwanie” miłości, ale jest ona zorientowana na mnie. “Kocham pizzę” oznacza, że ​​dana osoba naprawdę lubi smak pizzy. “Kocham tę piosenkę” oznacza, że ​​dana osoba lubi określony utwór muzyczny. “Uwielbiam rywalizować i wygrywać” oznacza, że ​​dana osoba czerpie przyjemność z rywalizacji i osiągania zwycięstw. Eros jest skierowany na rzeczy, osoby lub sytuacje, które sprawiają, że czujemy się dobrze.

Na przykład, kiedy jesteśmy pod wpływem eros i mówimy komuś: „Kocham cię”, mamy na myśli „Kocham cię za to, jak się przy tobie czuję”. Podstawą tego rodzaju miłości jest jakaś cecha drugiej osoby, która nam się podoba. Gdyby cecha przestała istnieć, zniknąłby powód miłości. Filozofia erosu polega na tym, że bycie kochanym zależy od bycia atrakcyjnym lub korzystnym w jakiś sposób dla innej osoby. Z powodu tej zależności eros byłby uważany za warunkowy rodzaj miłości.

Napełniać się miłością – Rozważania:

Filia. To jest miłość braterska. To jest np. przyjaźń. Jest to rodzaj miłości, który opiera się na wspólnych zainteresowaniach, wspólnych celach lub osobowościach, które wydają się dobrze dogadywać. Opisuje przywiązanie, sympatię lub lubienie innej osoby. Reaguje na uznanie, szacunek i życzliwość. Obejmuje zarówno dawanie, jak i otrzymywanie. Ale gdy jest bardzo napięta, może załamać się w kryzysie.  Jest to miłość wyższego poziomu niż eros, ponieważ jest dobrowolnie wybrana. I podczas gdy eros jest zorientowany na mnie, philia jest zorientowany na nas.

Agapa. Jest to najszlachetniejsze słowo określające miłość w języku greckim. To słowo, które uważane jest za miłość Boga/Uniwersum w nas. Jest to również rodzaj miłości, którą powołujemy do okazywania innym. Agape wykracza poza pasję. Wykracza poza naturalną miłość. Nie jest rozpalana przez zasługę lub wartość przedmiotu, ale pochodzi z własnej natury. Jest to rodzaj miłości, która działa i poświęca się na rzecz innych, nawet za wielką cenę.

Napełniać się miłością – Ocena:

Eros jest OK, jeśli jest wykonywany w granicach boskich praw. Philia jest również dobra, jeśli jest wykonywana w granicach boskich praw. Ciesz się przyjaźnią, społecznością i towarzystwem, wspólnym celem i celami prawdziwego zespołu. Zatem eros jest zorientowany na mnie. Philia jest zorientowana na nas. Agape jest zorientowana na innych. Ale kluczem jest być zakorzenionym i ugruntowanym w agapie. Po co nam to potrzebne? Gdyż miłość to nieziemskie uczucie, w którym czujesz wszystko, czujesz się przerażony, masz ochotę na udostępnianie swoich uczuć. Czujesz coś więcej niż tylko pożądanie lub zauroczenie, czujesz się  zaangażowany, czujesz, że wasze mózgi z osobą, którą kochasz, są połączone. Masz ochotę dawać przed braniem, czujesz się z partnerem jak najlepsi kumple, czujesz, że możesz podbić świat, czujesz się ufny.

Napełniać się miłością – Podsumowanie:

Miłość przybiera różne formy i nigdy nie będzie taka sama dla każdej osoby. W tym tkwi piękno miłości. Miłość to pierwszy powiew świeżego powietrza, który bierzemy po deszczu. To ciepło, które czujemy, gdy się przytulamy. To piękno, które widzimy, kiedy patrzymy w czyjeś oczy i widzimy jego serce. Czas dla nas nie istnieje, gdy kochamy i jesteśmy bardziej żywi. Zatem miłość to pożądane uczucie dla każdego rozwijającego się człowieka, gdyż odmienia świat na raj bez wyraźnego powiadomienia. Ale miłością należy się napełniać. Regularnie, z rozmysłem i pragnieniem.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Czym jest miłość własna?

Następna historia

Jeśli w coś wierzysz