Czym jest miłość własna? Zanim przejdziemy do praktyki, najpierw musimy zrozumieć co to oznacza. Miłość własna, której nikt nas nie uczył, a nawet nie wspomniał, to stan uznania dla samego siebie. Ten stan wypływa z działań wspierających nasz fizyczny, psychiczny i duchowy rozwój. Miłość własna to wysoki szacunek dla własnego dobrego samopoczucia i szczęścia. Oznacza dbanie o własne potrzeby i nie poświęcanie swojego dobrego samopoczucia dla zadowolenia innych. Oczywiście może oznaczać dla każdego coś innego, ze względu na różne sposoby dbania o siebie. Ale warto to ustalić, jak ta miłość własna wygląda dla ciebie. To ważna część naszego zdrowia psychicznego.
Miłość własna – Obserwacja:
Czym charakteryzuje się miłość własna? To kilka prostych czynności i nieustanne pamiętanie o tym, aż stanie się to nawykiem. To mówienie do siebie i o sobie z miłością, priorytetyzacja siebie, nie ocenianie siebie, ufanie sobie, bycie wiernym sobie, bycie miłym dla siebie, stawianie zdrowych granic, wybaczanie sobie. Dla wielu ludzi miłość jest innym sposobem dbania o siebie. Ale aby wyćwiczyć samoopiekę, musimy wrócić do podstaw i słuchać swoich ciał, robić przerwy w pracy i rozciągać się, rezygnacja z Internetu i telefonu na rzecz kreacji, odżywianie także jest istotne. Miłość własna oznacza akceptację siebie takim, jakimi jesteśmy. Oznacza to akceptację swoich emocji, swojego fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia. To dokonywanie zdrowych wyborów w życiu.
Miłość własna – Rozważania:
Dlaczego miłość jest istotna? Miłość to fenomenalne uczucie i stan przebywania bez strachu, oporów, z odwagą, przebojowością i otwartością. To stan wzorcowy człowieka. W momencie, gdy trwamy w tym stanie, cały świat staje się przez nas kochany, bo kochamy najważniejszą osobę w swoim życiu, a zatem i całą resztę. Ale aby ten stan osiągnąć, należy praktykować miłość własną. Ta praktyka odbywa się poprzez nieustanne napełnianie się miłością, stawanie się uważnym, podejmowanie działań w oparciu o potrzebę, a nie chęć. Koncentracja na tym, czego potrzebujemy. To zaś odwraca się od automatycznych wzorców zachowań, które wpędzają nas w kłopoty, tkwią w przeszłości i zmniejszają miłość własną.
Miłość własna – Podsumowanie:
Praktykowanie dobrej samoopieki to pokochanie siebie bardziej, dbając o swoje podstawowe potrzeby. Kultywując miłość otaczamy się zdrowymi czynnościami: zdrowe odżywianie, ćwiczenia, właściwy sen, intymność i zdrowe interakcje społeczne. Tworzymy zdrowe nawyki. Czas naprawdę zatroszczyć się o siebie, odzwierciedlając to w tym, co jemy, jak ćwiczymy i co w ogóle robimy. Aby praktykować miłość, należy zacząć od pozytywów. Od bycia życzliwym, cierpliwym, łagodnym i współczującym dla siebie, tak jak zrobiłbyś to z kimś, na kim ci zależy. Miłość to podstawa właściwego życia w miłości do siebie jako najistotniejszej osoby. Ale tego należy się nauczyć, podobnie jak świadomości i człowieczeństwa. Bez tego jesteśmy pyłem marnym.