3 min czytania

Miłość zamiast nienawiści

Miłość zamiast nienawiści. Wybór miłości zamiast nienawiści może być jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić. Ale jest też najszlachetniejszy. Łatwo jest kochać bliskich. Ale równie łatwo jest ich nienawidzić. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak pokochanie tych, których nienawidzimy. Nienawiść do ludzi, rodzi tylko więcej nienawiści. Jeśli zaś będziemy praktykować oko za oko i ząb za ząb, wkrótce cały świat będzie ślepy i bezzębny. Jeśli odpłacimy za nienawiść jeszcze większą nienawiścią, świat wkrótce zostanie opanowany przez złośliwych i nikczemnych ludzi, którzy krzywdzą innych tylko dlatego, że mogą.

Miłość zamiast nienawiściWybór miłości zamiast nienawiści jest osobistą decyzją. I jest to coś więcej niż bycie miłym dla kogoś, kogo nie lubisz, albo trzymanie języka za zębami, gdy ktoś jest dla ciebie niegrzeczny. Wybranie miłości oznacza pozbycie się nienawiści, niepokoju i urazy. Chodzi o oczyszczenie się ze wszystkich negatywnych emocji, które ciągną nas w tę nieuniknioną otchłań nienawiści. W sercu wypełnionym wściekłością nie ma miejsca na miłość. Ale jeśli pozbędziemy się tych wszystkich negatywnych emocji, zrobimy więcej miejsca na zakorzenienie się i wzrost miłości. Wolimy przeklinać naszych wrogów niż życzyć im szczęścia. Dlatego wybór miłości zamiast nienawiści jest decyzją, którą musimy podejmować każdego dnia. Każdego dnia również winniśmy napełniać się miłością, wszędzie tam gdzie jest ona obfita.

Bądź życzliwy

Życzliwość to miłość w działaniu. Nie można być miłym dla kogoś, nie kochając go. Podobnie nie możesz twierdzić, że kogoś kochasz, jeśli nie możesz nawet traktować go życzliwie. Gdy zdecydujesz się zaoferować wspierający uśmiech lub kiedy zdecydujesz się na zachęcające słowa, wybierasz miłość zamiast nienawiści. Nie ma znaczenia, kim jesteś ani z kim rozmawiasz, życzliwość nie powinna być wyłączna. Wybranie miłości oznacza bycie życzliwym dla wszystkich, bez względu na ich dochody, status społeczny lub sposób, w jaki cię traktowali.

Praktykuj współczucie

Współczucie to troska o innych, gdy ci są nieszczęśliwi. Definiuje się to pojęcie jako sympatyczną świadomość cierpienia innych osób, z pragnieniem złagodzenia. Chodzi o ulżenie innym w cierpieniu. Nie ma współczucia bez działania. Wybór miłości zamiast nienawiści wykracza poza współczucie tym, którzy cię skrzywdzili. Chodzi o podjęcie działań i podanie im pomocnej dłoni. Na tym polega współczucie. Na tym polega miłość.

Wczuj się

Wczuwanie się w innych to postawienie się w sytuacji tej osoby. Nie wszyscy są celowo nienawistni. Niektórzy wychowali się w środowisku, w którym nienawiść i przemoc są częścią codziennego życia. Tak bardzo się do tego przyzwyczaili, że jest to jedyny znany im sposób traktowania innych. Praktykowanie empatii pomaga spojrzeć poza ich nienawistne czyny. Pomaga zrozumieć, dlaczego jest w nich tyle nienawiści. A kiedy w końcu ich zrozumiesz i spojrzysz poza nienawiść, zobaczysz kogoś z motywacjami, frustracjami i lękami – kogoś dokładnie takiego jak ty.

Wybacz

Przebaczenie jest jednym z najważniejszych kroków do wybrania miłości zamiast nienawiści. Nie możesz współczuć ani okazywać współczucia komuś, komu nie wybaczyłeś. Wybaczanie pomaga uwolnić się od nienawiści i wrogości. Mamy wówczas więcej miejsca na życzliwość, współczucie i empatię.

Miłość zamiast nienawiści – Podsumowanie:

Nie zawsze łatwo jest wybrać miłość zamiast nienawiści. Dlatego jest to wielkie wyzwanie. Nienawidzić kogoś jest znacznie łatwiej niż kochać. Ale jeśli zdecydujemy się wybaczać, być życzliwymi i okazywać empatię i współczucie, świat będzie o wiele lepszym miejscem do życia. A w sumie o to chodzi.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Strach i niepokój

Następna historia

Życie jest wspaniałe