Stawianie granic
3 min czytania

Stawianie granic

Stawianie granic. Jak zwykle nas tego nie uczą, ale granice są zakorzenione w jasnej komunikacji.  “Jasne jest miłe, niejasne jest niemiłe”. Im dokładniej określisz swoje granice, tym większe prawdopodobieństwo, że będą one przestrzegane. Zawsze też trzeba powtórzyć to kilka razy, bez przepraszania ani wyjaśniania swoich granic. Zdrowe granice to ograniczenia, które stawiasz wokół swojego czasu, emocji, ciała i zdrowia psychicznego, aby pozostać odpornym, solidnym i zadowolonym z tego, kim jesteś. Te wzmacniające granice chronią cię przed wykorzystywaniem, drenażem lub manipulacją przez innych. I chociaż nie są one widoczne jak ogrodzenie, zdrowe granice informują innych o tym, co będziesz tolerować, a czego nie. Krótko mówiąc, granice pozwalają ci przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Stawianie granicStawianie granic

Granice osobiste to podstawa życia. Bez nich możemy zatracić się w pracy, związkach, obowiązkach rodzinnych i służbowych. Brak granic kończy się wykorzystaniem. Te granice pomagają określić, czemu jesteś gotów powiedzieć “TAK”, a czemu zdecydowane “NIE”. Granice utrzymują niższy poziom stresu i wyższą samoocenę, ponieważ priorytetowo traktują swoje dobre samopoczucie. Wyznaczanie granic sprowadza się do komunikacji. Komunikowanie swoich potrzeb i pragnień jest najważniejszym krokiem w kierunku określenia swoich ograniczeń i prowadzenia bardziej wyzwolonej egzystencji. Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi jest wyznaczanie granic w ich umysłach, ale nie dzielenie się nimi otwarcie z ludźmi w ich życiu. Czasami ludzie zakładają, że powinieneś znać ich granice. Ale jeśli nie ma jasnej informacji, gdzie ta granica przebiega, skąd można wiedzieć, że się ją przekracza?

Im dokładniej i bezpośrednio komunikujemy swoje granice, tym łatwiej je przestrzegać. Granice są jak zasady. Ważne jest, aby stać twardo w swojej decyzji, a jednocześnie uprzejmie przypominać o swoich potrzebach, gdy jest to konieczne. “NIE” to potężne słowo i w rzeczywistości to tak jakby narysować granicę na ziemi. Jest jednakowoż wyrazem odwagi, miłości własnej i suwerenności nad codziennymi decyzjami. Poświęcenie sobie czasu wiąże się z większą pewnością siebie, większą kreatywnością, większą inteligencją emocjonalną i większą stabilnością emocjonalną w trudnych sytuacjach. Może się to wydawać samolubne, ale tendencja do samopoświęcenia i pracoholizmu nie jest dobra. Troska o siebie i zdrowe granice nie są samolubne. To formą miłości własnej, która prowadzi do głębszych relacji i bardziej satysfakcjonujących doświadczeń.

Stawianie granic – Podsumowanie:

Relacje z innymi są najtrudniejszym obszarem naszego życia do wyznaczania granic, a oddawanie się komuś innemu to nic dla nas dobrego. Zdrowe granice są niezbędne dla zdrowych relacji. Określają, kto jest za co odpowiedzialny, czego potrzebuje każdy z partnerów, aby czuć się bezpiecznie i szanowanym. Być może najważniejsze, granice relacji zapobiegają współzależności. Fizyczne granice są niezbędne na każdym etapie związku. Koniecznym jest zapytanie o pozwolenie przed pocałunkiem, przytuleniem lub dotknięciem partnera po raz pierwszy. Zachowanie autonomii w stosunku do swojego ciała przy jednoczesnym poszanowaniu fizycznych lub emocjonalnych granic partnera seksualnego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego związku. Może to obejmować zgodę, prywatność, wyrażanie preferencji i pragnień oraz wzajemne zrozumienie fizycznych i emocjonalnych potrzeb partnera.

W przeciwieństwie do wyładowywania emocji, zrzut emocjonalny polega na sporadycznym zrzucaniu traumatycznych uczuć, myśli i emocji na partnera lub nawet nieznajomego. Niezależnie od tego, czy jesteś dawcą, czy odbiorcą emocjonalnego zrzutu, poruszanie się po tej granicy może być trudne. Osoba próbująca uwolnić swoje emocje może wyrazić skrajną wrażliwość. Ale wrażliwość może być mieczem obosiecznym. Z jednej strony wrażliwość jest kluczem do nawiązania głębokich romantycznych związków. Ale może to również prowadzić do nadużyć zaufania, a nawet nadmiernego udostępniania. Tak czy inaczej, granice muszą zostać ustalone. Niezależnie od tego, czy są to dzieci, młodzież czy dorośli. Każdy musi wiedzieć, że ma pewną prywatność. Jeśli podobasz się ludziom, może to być niezwykle trudne, ponieważ chcesz uszczęśliwić wszystkich. Można wówczas mieć trudności z powiedzeniem “NIE” komuś, ale trzeba to zrobić jasno i wyraźnie.

Poprzednia historia

Tylko to kocham!

Następna historia

Rezonans Schumana vs złe samopoczucie