Miłość własna
2 min czytania

Miłość własna

Zanim zaczniemy praktykować “miłość własną”, musimy najpierw ją zrozumieć i pojąć co ona oznacza. Miłość własna to stan uznania dla samego siebie, który wyrasta z działań wspierających nasz fizyczny, psychiczny i duchowy rozwój. Miłość własna oznacza wysoki szacunek dla własnego dobrego samopoczucia i szczęścia. Oznacza dbanie o własne potrzeby i nie poświęcanie swojego dobrego samopoczucia dla zadowolenia innych. Miłość własna oznacza nie zadowalanie się mniej, niż zasługujesz. Ale może oznaczać dla każdego coś innego, bowiem wszyscy mamy różne sposoby dbania o siebie, ale warto to ustalić, by zadbać o swój dobrostan, a zwłaszcza zdrowie psychiczne.

Miłość własnaMiłość własna

Czym ta miłość własna jest, określmy w kilku punktach. Jest to:

  • mówienie do siebie i o sobie z miłością;
  • priorytetyzacja siebie;
  • przerwy w samoocenianiu;
  • ufanie sobie;
  • bycie wiernym sobie i swoim zasadom;
  • bycie miłym dla siebie;
  • stawianie zdrowych granic;
  • wybaczanie sobie;
  • słuchanie własnego ciała.

Zaskoczyło mnie ogromnie, że ludzie na ogół bardzo o sobie źle myślą i co gorsza mówią to o sobie. A przecież miłość własna oznacza akceptację siebie takim, jakim jesteś w tej chwili i wdzięczność za wszystko, czym jesteś. Oznacza to akceptację swoich emocji takimi, jakie są i stawianie na pierwszym miejscu swojego fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia. To powoduje, że żyje się nam lepiej, dostatniej i radośniej, ale też wszyscy, którzy z nami obcują czują tą zamianę. Ale jak wszystkiego tak i tego w życiu musimy się nauczyć. Ta miłość własna nie przychodzi do nas z niczego. Ona musi być poparta działaniem, nastawieniem i ciągłym napełnianiem się miłością.

Po co to robimy?

Wiemy już obecnie, że to co myślimy i mówimy kształtuje nasze życie. Trudno bezrefleksyjnie stawiać sobie samemu kłody pod nogi i wyrażać się o sobie nieprzychylnie, skoro to właśnie miłość własna motywuje nas do dokonywania zdrowych wyborów w życiu. Gdy kochamy i cenimy siebie, prawdopodobne jest, że wybierzesz rzeczy, które pielęgnują twoje dobre samopoczucie i dobrze ci służą. Te rzeczy przybierają postać zdrowego odżywiania się, ćwiczeń fizycznych lub utrzymywania zdrowych relacji. Ludzie, którzy mają więcej miłości własnej, zwykle wiedzą, co myślą, czują i czego tak naprawdę chcą. Podejmują działania w oparciu o potrzebę, a nie chęć. Koncentrują się na tym, czego potrzebują, a odwracają się od automatycznych wzorców zachowań, które wpędzają nas w kłopoty, tkwią w przeszłości i zmniejszają miłość własną.

Miłość własna – Podsumowanie:

Praktykowanie dobrej samoopieki, to pokochanie siebie bardziej, poprzez zadbanie o swoje podstawowe potrzeby. Stwórz na nowo zdrowe nawyki. Zacznij naprawdę troszczyć się o siebie, odzwierciedlając to w tym, co jesz, jak ćwiczysz i co robisz. Rób rzeczy nie po to, żeby to załatwić, albo z musu, ale dlatego, że ci na sobie zależy, kochasz siebie i chcesz być szczęśliwy. Bądź dla siebie życzliwy, cierpliwy, łagodny i współczujący. Tak jak robisz to z kimś, na kim ci zależy. To poprzez napełnianie się codziennie miłością własną, zaczynamy ją w swym życiu stosować i uczymy się nie robić sobie krzywdy. Zaś przebywanie w tanie miłości powoduje, że cały świat wokół dostrzega tą naszą miłość i pozytywne nastawienie do życia. Tym samym tworząc szczęście, dobrostan i pokój.

Poprzednia historia

Magia przychodzi ze zmianą świadomości

Następna historia

Twórz własną rzeczywistość