Khruangbin
%s min

Khruangbin

Amerykański zespół muzyczny założony w 2010 roku w Burton w stanie Teksas z inicjatywy Marka Speera i Laury Lee. To zespół grający melodyjną, instrumentalną muzykę, korzeniami sięgający soulu i rhythm and bluesa, inspirowaną tajskim rockiem i funkiem z lat 60 oraz dub, muzyka hiszpańska, irlandzka, jamajska (reggae) oraz muzyka Afryki Północnej, Iranu i Afganistanu. Jako nazwę wybrali Khruangbin, co w języku tajskim znaczy “samolot”. Podstawą muzyczną jest soul i rhythm and blues. Prezentuje głównie muzykę instrumentalną. Każda aranżacja płynie jak woda. Zespół nie dał się zaszufladkować gatunkowo.

KhruangbinW zespole stale jest obecny jeden z najfajniejszych gitarzystów o bogatym i wielowątkowym stylu, który sięga do najlepszych wzorców. W ich muzyce możemy usłyszeć styl tajski, wietnamski, chiński i malezyjski, a bywa, że i afrykański. Laura Lee jest finezyjną królową basu, a sam zespół ma ciekawą stylówę. Peruki dodają im charakteru i podkreślają mistykę i styl Khruangbin. W tle przygrywa im dzika perkusja DJ-a.

W skład zespołu wchodzą Laura Lee – gitara basowa, śpiew, Mark Speer – gitara, śpiew, Donald Johnson – perkusja. Do tej pory wydali albumy: The Universe Smiles upon You /2015/, Con Todo el Mundo /2018/, Mordechai /2020/, a także albumy koncertowe: Live @ Helios /2012/, Live At Lincoln Hall /2018/ i całą masę singli. To naprawdę ciekawy i intrygujący zespół, którego muzykę można polubić. Nie jest to współczesna muzyka, ale bardzo intrygująca i zaskakująca. Z pewnością nadaje się do relaksacji i kontemplacji, ale też medytacji i smakowania.

Poprzednia historia

Christian Löffler

Następna historia

Ren Eryn Gill