3 min czytania

Ezoteryka i okultyzm

Ezoteryka i okultyzm. Wielu z nas woli przeglądać pozycje wschodniej mądrości lub ezoteryki, niż sięgać do podręcznika z fizyki czy biologii. Woli zajmować się duchowością opartą na filozofii kwantowej lub uzdrawianiem kwantowym niż samą fizyką kwantową. Bowiem celem sensownego życia jest zmniejszenie cierpienia, odnalezienie miłości i radości oraz zrozumienie natury umysłu, a nie same zagadnienia fizyczne. Ludzie akceptują sukcesy nauki jako oczywistość, ale wytykają miejsca, gdzie nie osiągnęła ona jeszcze doskonałej wiedzy. Dzisiejszy świat jest kształtowany przez postęp naukowy i technologiczny, ale to dla większości ludzi stanowi trudność. Zbyt często też odkrycia naukowe są błędne. Ale stała się rzecz dziwna, a mianowicie kwantowość połączyła się w naszych umysłach z ezoteryką. Stąd też określenie “kwantowy” zadomowiło się w naszym życiu. Mamy “uzdrawianie kwantowe”, “rezonans kwantowy” i “świadomość kwantową”, a ostatnio także “ekonomię kwantową”. Dzięki temu połączeniu fizyki kwantowej i duchowości mamy nadzieję na cudowne uzdrowienia i doskonałe relacje miłosne. A fakt, że cząstki kwantowe oddalone od siebie mogą być fizycznie połączone /splątane/ skłania nas do wniosku, że wszystko jest powiązane ze wszystkim i stanowi jedną całość.

Ezoteryka i okultyzmEzoteryka i okultyzm

To, co kiedyś nazywaliśmy Bogiem, jest dziś absolutem, wszechrzeczą, orgonem z zasadniczą strukturą, niewzruszonymi prawami natury, absolutnymi pewnościami. W związku z rosnącą cyfryzacją, technologią nano- i kwantową, neurologizacją, biologizacją i innymi możliwościami technologicznymi, jako ludzkość doświadczymy wstrząsu. Manipulacje genetyczne, badania nad komórkami macierzystymi, sztuczna inteligencja, rzeczywistość wirtualna czy syntetyczne życie powodują degradację środowiska, zmiany klimatyczne, przeludnienie, niedobory żywności, kryzysy gospodarcze i zagrożenia nuklearne. A duchowość sprawia, że czujemy się częścią większej całości, odczuwamy głębszy wymiar bycia człowiekiem. Obejmuje ona także takie wartości, jak miłość, współczucie, empatię, moralność, intuicję i wgląd medytacyjny. Duchowość nabiera tutaj ogromnego znaczenia, szczególnie w kategoriach etycznych. Z tego też powodu wielu oczekuje, że myślenie duchowe odegra znaczącą rolę w odpowiedziach na ważne pytania o dzisiejszy stan Ziemi i przyszłość.

Współczesna ezoteryka skupia się na dwóch rzeczach. Motywacji duchowej w postaci wewnętrznej jasności orientacji etycznej i dążenia do prawdy oraz myślenia racjonalnego, czyli naukowego. Wbrew powszechnym poglądom, które łączą duchowość z ezoteryką i okultyzmem, odpowiednia duchowość pozwala nam być bardziej racjonalnymi i uczciwymi w naszych myślach i działaniach. Staje się czymś w rodzaju wewnętrznego kompasu, nadając naszym umysłom wewnętrzny porządek i orientację, które prowadzą nas do autonomii. I to jest to, co naprawdę ma znaczenie. Ezoteryka dotyczy wiedzy tajemnej dostępnej dla małej grupy ludzi. Ezoteryzm opisuje także mistyczne, duchowe lub okultystyczne punkty widzenia. Ezoteryka bada gnostycyzm, alchemię, magię, spirytualizm, hipnozę, astrologię, medytację, mistycyzm i okultyzm. Wielu wyznawców wiary abrahamowej, szczególnie chrześcijaństwo i islam , krytykowało ezoterykę jako czarną magię. Ezoteryzm w religii nazywany jest “obskurantyzmem”.

Ezoteryka i okultyzm – Podsumowanie:

Religie, praktyki i dyscypliny duchowe, filozofie (np. taoizm) itp. mają ezoteryczne prawdy zakorzenione w wyższej świadomości. Istnieją także ezoteryczne nauki i prawdy, które odnoszą się na przykład do: sztuki, dźwięku, natury, słów pisanych (symboli), niebios, gwiazd, mitów, archetypów, liczb, astrologii, zwierząt itp. Tak więc, jeśli zdecydujesz się studiować jakąś sztukę lub dyscyplinę, powiedzmy na przykład muzykę, gdy osiągniesz pewien etap swojego rozwoju, możesz również osiągnąć punkt, w którym głębiej zrozumiesz naturę dźwięku, która wykracza poza twoją sztukę i zdolności. Wszystko ma “ezoteryczne” aspekty i poziomy. Możemy coś zobaczyć, usłyszeć i poznać tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi zobaczyć, usłyszeć i poznać. Ezoteryka wymaga odosobnienia, izolacji, refleksji, aby stworzyć przestrzeń do ekspansji do wewnątrz /lub na zewnątrz/, aby uzyskać dostęp do tego co ezoteryczne /ukryte/.

PS. Ezoteryka wiąże się z podróżą, dotarciem głębiej i wyżej w domenie, którą eksplorujesz. – August Witti

Poprzednia historia

Jedność to nie jednolitość

Następna historia

Wyobraźnia zmusza nas do działania