3 min czytania

Czy AI konkuruje ze sztuką i designem?

Czy AI konkuruje ze sztuką i designem? Obecnie wydane zostało już wiele narzędzi sztucznej inteligencji do generowania sztuki, muzyki i słowa. Sprawiło to, że sztuka jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek, a moc i możliwości narzędzi rosną. Gdy mówimy o sztuce tworzonej przez sztuczną inteligencję, mówimy o programach. To one zostały zaprogramowane do procesu uczenia maszynowego w celu tworzenia obrazów na polecenie. Programy zostały zaprogramowane przy użyciu milionów obrazów i można zlecić im tworzenie nowych obrazów, za pomocą promptów.

Czy AI konkuruje ze sztuką i designemCzy AI konkuruje ze sztuką i designem?

Wszystkie te technologie cyfrowe działają w ten sam sposób. Wprowadzamy opisy w języku naturalnym, a następnie sztuczna inteligencja generuje szereg obrazów na podstawie podpowiedzi. Na końcu możemy udoskonalić obraz. Metoda wydaje się zwodniczo prosta i każdy może się z nią uporać dość szybko. W ciągu kilku minut każdy może zmusić sztuczną inteligencję do tworzenia niesamowitych dzieł sztuki z łatwością. Wszechstronność i moc tych cyfrowych technologii generowania obrazu jest niewiarygodna. Mogą tworzyć realistyczne obrazy lub obrazy w stylu Van Gogha lub dowolnej liczby innych stylów artystycznych.

Szybkość, dostępność i jakość wyników, które obecnie skłaniają profesjonalnych artystów i wiele osób z branży kreatywnej do zastanowienia się. Ale postęp technologiczny nie jest nowym zjawiskiem. Gdy po raz pierwszy wynaleziono aparat fotograficzny było podobnie. Ludzie myśleli, że oznacza to koniec sztuki. Oczywiście malarstwo nie zanikło, a fotografia pojawiła się i ewoluowała jako odrębna forma sztuki. Kiedy fotografia wchodziła, łatwość i precyzja tworzenia portretu w ten sposób szybko wyparła malarstwo jako metodę z wyboru. Tu może być podobnie. Jest mało prawdopodobne, aby ludzie przestali tworzyć sztukę tylko dlatego, że technologia może tworzyć dzieła sztuki generowane przez sztuczną inteligencję. Sztuczna inteligencja zapewne może wpływać na sposób, w jaki działają współcześni artyści, ale sztuka stworzona przez człowieka nie zniknie.

Czy AI konkuruje ze sztuką i designem – Podsumowanie:

Kwestią czasu jest, zanim sztuczna inteligencja stanie się powszechna. Dlatego dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność i wiedzieć, jak się dostosować i jak ją obsługiwać. W rzeczywistości sztuczna inteligencja może okazać się niesamowitym narzędziem w procesie twórczym. Prawdopodobnie pogłębi się to, co trwa obecnie, że projektanci i artyści będą pracować z AI. Będą generować obrazy, rozumiejąc, jakich słów użyć. Będą w stanie udoskonalić te wyniki i przeprowadzić wszelkie niezbędne zmiany lub poprawki w końcowym procesie artystycznym. Nie zauważyłem, aby było zbyt wielu chętnych. Na pewno stworzy to lepsze możliwości projektowania i modelowania.

Wymyślanie pomysłów i koncepcji może stanowić wyzwanie dla projektantów i artystów w procesie artystycznym. Sztuczna inteligencja może zrobić to samo dla sztuki i służyć jako twórcza iskra. Ale jak i wszystko co istotne, tak i sztuczna inteligencja w końcu wyprzedzi ludzi i sprawi, że artyści staną się przestarzali. Zawsze gdy wchodzi nowe, pojawia się larum, bo nowe. A później powszednieje.

Inną przeszkodą, na którą napotyka sztuczna inteligencja w tworzeniu sztuki, jest to, że duża część sztuki odzwierciedla ludzkie doświadczenia. Ludzie używają sztuki jako sposobu na zrozumienie siebie nawzajem i świata oraz jako medium do wzajemnych relacji. Super inteligencja może być w stanie naśladować sztukę odzwierciedlającą ludzką kondycję. Nie będzie miała jednak żadnych doświadczeń życiowych, które można by autentycznie przełożyć na sztukę. Zatem ludzie będą nadal wykorzystywać technologię i sztuczną inteligencję do tworzenia sztuki. Mogą pojawić się nowe synergie i zmiany, ale sztuczna inteligencja nigdy całkowicie nie zastąpi sztuki stworzonej przez człowieka. Będzie natomiast większym ułatwieniem niż komputer i drukarka. A poza tym ludziom się z reguły nie chce, nawet jak mogą, potrafią i umieją.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Sztuka vs Estetyka