tesla
3 min czytania

Co zaprojektował Tesla?

Co zaprojektował dla świata Tesla? Wynalazki Nikoli Tesli stanowiły przełom technologiczny już za jego życia. Urodzony w Smiljan /Chorwacja/ w 1856 roku, geniusz matematyki i fizyki wniósł innowacje, które nadal mają wpływ na nasze codzienne życie. Jak wielki wpływ, przekonujemy się obecnie wszyscy. Wynalazki Tesli obejmowały: zasilanie AC /prąd przemienny/, cewka Tesli, nadajnik powiększający, turbina Tesli, wykres cieni, radio, lampa neonowa, energia wodna, silnik indukcyjny, łódź sterowana radiowo. Prąd stały Edisona nie był tak skuteczny jak własna metoda prądu przemiennego Tesli w przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Najbardziej znanym symbolem jego prac jest cewka Tesli.

TeslaTesla

Tesla starał się oferować wszystkim bezprzewodową moc za darmo, przesyłając informacje z jednej wieży do drugiej za pomocą rezonansu. Prądy były przesyłane z jednego obwodu do drugiego, zwiększając częstotliwość, aż błyskawica przeleciała z jednej wieży do drugiej. Zademonstrował także efekt na scenie publiczności za pomocą żarówek, które nie były podłączone do żadnego źródła zasilania a świeciły. Nadajnikowi powiększającemu udało się przesłać prąd elektryczny na odległość kilometra.

Tesla – Rozważania:

Tesla opracował silnik tłokowy do napędzania samochodów za pomocą spalania w obracających się dyskach. W tamtym czasie powszechnie stosowane turbiny były mniej wydajne i opierały się na łopatach. Wynalazek Tesli połączył wiele dysków, aby stworzyć pompę odśrodkową. Przesuwając płyn po ścieżce najmniejszego oporu, jego turbina była bardziej wydajna pod względem zużycia paliwa. Ta turbina jest również znana jako turbina warstwy granicznej, turbina typu kohezyjnego i turbina warstwy Prandtla. Wykorzystuje efekt warstwy granicznej, a nie płyn uderzający w łopatki, jak w konwencjonalnej turbinie. Gdy dysk się obraca, płyn przylega do krawędzi dysku i jest wciągany z krawędzi dysku do środka. Działa poprzez adhezję, a nie tarcie, co skutkuje większą wydajnością. Zastanawiające jest natomiast dlaczego wynalazki Tesli dopiero dzisiaj zyskują znaczenie. Odpowiedź jest prosta, wpływ na to mieli petro potentaci. Na szczęście ten czas minął.

Tesla stworzył wykres cieni /shadowgraph/ czyli po prostu promienie rentgenowskie. Rentgen tworzy sylwetkę obszaru uchwyconego przez przepuszczenie fal radioaktywnych przez ludzkie ciało. Chociaż wynalazek został początkowo opracowany przez Rontgena, Tesla wprowadził ulepszenia w technice renderowania wyraźniejszych obrazów. Neony nadal istnieją na całym świecie, oświetlając bary, kasyna, hotele i inne znaki wzdłuż jezdni. Kolejnym wynalazkiem była elektrownia wodna. Uważana za pierwszą elektrownię, technologia Tesli była używana na całym świecie do dostarczania energii elektrycznej masom. Co ciekawe używając elektromagnesów do obracania, silnik indukcyjny Tesli obecnie zasila przedmioty codziennego użytku, takie jak odkurzacze, suszarki do włosów, elektronarzędzia, coraz dostępniejsze pojazdy elektryczne i drony. Dzisiejsze drony są oparte na jego technologii sterowania radiowego. Tesla uważał, że jest to początek technologii robotycznej, która ostatecznie przejmie większość pracy człowieka. Nie mylił się i tym razem.

Tesla – Podsumowanie:

Nikola Tesla dał nam silnik elektryczny, bezstratny przesył energii elektrycznej na bardzo duże odległości, radio, ale i roboty oraz zdalne sterowanie. Wszystko to są podstawy nowoczesnej gospodarki. Był także pionierem czystej energii i pozostaje inspiracją dla dzisiejszych przedsiębiorców zajmujących się energią słoneczną i bateriami. Tesla zaznaczył swoje przywództwo w dziedzinie czystej energii artykułem z 1900 roku w  The Century  — wówczas największym w kraju czasopiśmie. Opublikowany 118 lat temu “Problem zwiększania energii człowieka, ze specjalnymi odniesieniami do wykorzystania energii słonecznej” był jednym z najwcześniejszych szczegółowych analiz pozyskiwania energii ze słońca i wiatru. W głębi duszy Tesla doceniał wydajność i nienawidził marnowania energii, narzekając, że “nie wykorzystujemy więcej niż 2 procent energii węgla” do produkcji energii elektrycznej.

PS. Człowiek, który powstrzyma to bezsensowne marnotrawstwo energii, będzie wielkim dobroczyńcą ludzkości.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Z kurwy coacha nie zrobisz

Następna historia

Czym jest szlachetność?