3 min czytania

Zostań swoim managerem

Zostań swoim managerem. Obecne czasy wymagają od nas nowego podejścia do własnych działań. I nie jest nam potrzebny żaden manager. Wystarczy kilka przemyślanych poczynań, jak strona internetowa, media społecznościowe i dobra dokumentacja tego co robimy. Jeśli to co robimy jest dobre, w sensie profesjonalne, inwestorzy i łowcy talentów się znajdą. Nie jest prawdą, że potrzebny nam manager. Każda twórczość jest wyjątkowa i nie ma drugiej takiej osoby jak ty, który tworzysz. Bo nie ma dwóch takich samych dzieł. Trzeba jednak wiedzieć, że twórców i artystów jest bardzo dużo i nie wszystkim udaje się osiągnąć sukces.

Zostań swoim manageremZostań swoim managerem

Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją karierę. Często poszukujemy managera, aby ten pomógł w rozwoju kariery. Często jest to osoba, na którą próbuje przerzucić się odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia. Ale na początku drogi twórczej absolutnie nie potrzebujecie managera. Jesteście sami dla siebie najlepszym managerem i lepszego nie znajdziecie. Oczywiście trzeba się tego nauczyć, jak wszystkiego. Ale odbieranie telefonów i odpisywanie na maile, nie jest zbyt skomplikowane i można to robić skutecznie. Z czasem nauczymy się działać w branży, dzięki czemu lepiej zrozumiemy mechanizmy, jakie nią rządzą. Jednak tak czy inaczej, powinniśmy zgłębiać wiedzę na temat promocji swojej twórczości i swojego wizerunku, doświadczając przy okazji, jak ciężka jest to praca. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością wiele razy się przyda. Twórczość bez odpowiedniej promocji i marketingu, nie ma szans na dotarcie do odbiorcy. Wiersz, który schowaliście do szuflady nie ma szansy na stanie się dziełem. To samo jest z muzyką, felietonami, czymkolwiek co robicie.

Manager może być potrzebny w momencie, kiedy kariera ruszy i będzie potrzebna osoba, która wszystko ogarnie /zorganizuje, zaplanuje, wypromuje/. Ale wówczas manager staje się szefem, który mówi kiedy i gdzie należy się pojawić i zaprezentować. Wiedza na temat tego jak efektywnie zarządzać swoją karierą, jest niezbędna do tego, aby efektywnie zorganizować swój koncert, wystawę lub spektakl. Nikt za was nie wykona tej pracy. Nie znajdzie się manager, który przejmie te obowiązki. Odpowiednią wiedzę i umiejętności można zdobyć poprzez obserwację innych osób działających w branży. Można skorzystać z wielu szkoleń, również online. Jest też kilka ciekawych książek na ten temat, które poszerzą nasze horyzonty.

Zostanie własnym menedżerem obejmuje kilka kluczowych kroków:

  • Zdefiniuj swoje cele i stwórz plan.
  • Określ, co chcesz osiągnąć.
  • Opracuj harmonogram i rutynę, które pomogą ci zachować organizację i skoncentrować się na swoich celach.
  • Ucz się nowych umiejętności od najlepszych.
  • Stale zdobywaj umiejętności, które pomogą udoskonalić i rozwinąć firmę lub karierę.
  • Zarządzaj dobrze swoimi finansami.
  • Zachowaj motywację i dyscyplinę.
  • Wyznaczaj sobie terminy, śledź postępy i świętując kamienie milowe.
  • Nawiązuj kontakty i buduj relacje.
  • Pamiętaj, bycie własnym menedżerem wymaga poświęcenia, ciężkiej pracy i wytrwałości.

Zostań swoim managerem – Podsumowanie:

Na zakończenie drodzy twórcy i artyści apel. Weźcie sprawy w swoje ręce, bo nikt za was tego nie zrobi. Jeżeli już jako artyści regularnie zarabiacie i stać was na managera, to go zatrudnijcie. Warto się jednak także zastanowić, czy potrzebujecie managera, czy może asystenta. Wbrew pozorom charyzmę można rozwijać i ćwiczyć. Kluczem do sukcesu jest wysoka samoświadomość. Jeśli wiemy, jakie są nasze słabości i mocne strony, możemy zmienić swoje przyzwyczajenia i przekonania, skupić się na kompetencjach miękkich, wypracować nowe praktyki. Zarówno osoby ekstrawertyczne, jak i nieśmiali introwertycy mogą spełniać się na stanowiskach menedżerskich. Charyzmatyczny przywódca inspiruje innych, potrafi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, zaraża pasją i energią, okazuje szacunek, empatię i serdeczność.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Prawa Murphy’ego dotyczące seksu

Następna historia

Najszczęśliwsze kraje świata