Wiara w siebie
2 min czytania

Wiara w siebie

Wiara w siebie. My ludzie potrzebujemy umiejętności, aby osiągnąć nasze cele. Potrzebujemy wysiłku, strategii, zasobów, kreatywności, charakteru, a nawet szczęścia. Ale, zanim ruszymy świat, musimy sami uwierzyć w siebie i w to, że w ogóle możemy. Ta wiara we własne możliwości w konkretnych dziedzinach życia nazywana jest poczuciem własnej wartości, ale też skuteczności. Wiara w to, że możemy osiągnąć to, co chcemy, jest jednym z najważniejszych składników sukcesu. Wysokie poczucie własnej skuteczności może pomóc nam realizować nasze cele, skutecznie radzić sobie ze stresem, angażować się w zachowania prozdrowotne i mieć lepsze samopoczucie psychiczne. Zatem jasno widać, że wiara w siebie to najistotniejszy aspekt naszego istnienia.

Wiara w siebieWiara w siebie

Dlaczego nasze myśli i przekonania mają na nas tak ogromny wpływ? Czy chodzi o odwagę, jaką dają nam marzenia? Czy to determinacja? A może wierząc w siebie, możemy “ryzykować ciekawość, zadziwienie, spontaniczną rozkosz lub jakiekolwiek doświadczenie, które odsłania ludzkiego ducha“. Sukces to dążenie, które napędza nas od wieków. Ale najważniejszym czynnikiem jest wiara w siebie. To podstawa, na której zbudowano wiele wspaniałych osiągnięć. Życie jest pełne wyzwań, przeszkód i niepowodzeń. Bez wiary w siebie przeszkody te mogą wydawać się nie do pokonania, przez co poddajemy się, zanim w ogóle spróbujemy. Wiara w siebie zapewnia hart ducha niezbędny do stawienia czoła przeciwnościom losu.

Kiedy ufasz swoim umiejętnościom i odporności, masz większe szanse na znalezienie kreatywnych rozwiązań problemów i przetrwanie trudnych czasów. Sukces często wymaga przejęcia inicjatywy i wyjścia ze swojej strefy komfortu. Niezależnie od tego, czy dotyczy to pracy, kariery, czy osobistych celów, wiara w siebie pozwala ci zrobić ten pierwszy krok. Kiedy masz wiarę w swoje umiejętności, chętniej korzystasz z okazji i podejmujesz odważne decyzje, które mogą prowadzić do sukcesu. Wiara w siebie działa jak ochrona przed zwątpieniem w siebie i strachem przed porażką. Pozwala podnieść się po niepowodzeniach i uczyć się na błędach. Pewność siebie jest magnetyczna. Kiedy wierzysz w siebie, sprawiasz wrażenie kompetencji i pozytywnego nastawienia, które przyciągają możliwości i wsparcie innych. Ludzie są bardziej skłonni do inwestowania i współpracy z tymi, którzy wykazują pewność siebie. W rezultacie możliwości zwykle przyciągają tych, którzy promieniują wiarą w siebie.

Wiara w siebie – Podsumowanie:

Dobrze zdefiniowane cele dają poczucie sensu życia. Kiedy wiesz, do czego dążysz, łatwiej jest uwierzyć w swoją zdolność do osiągnięcia tego co zamierzone. Istotny jest tu wewnętrzny dialog. Gdy zastąpimy negatywną samoocenę pozytywnymi afirmacjami, wówczas wzmacniamy wiarę w siebie. Zatem doceniajmy i świętujmy osiągnięcia. Każdy sukces buduje pewność siebie i wzmacnia wiarę w siebie. Otaczajmy się ludźmi wspierającymi i podnoszącymi na duchu. Inwestujmy w samodoskonalenie i uczenie się przez całe życie. Poszerzajmy wiedzę i umiejętności by zwiększyć pewność siebie i sprawić, że poczujemy się bardziej kompetentni. Rozwijanie wiary w siebie to podróż na całe życie, ale wysiłek jest tego wart. Wykorzystajmy więc swój potencjał, zaufajmy swoim możliwościom i pamiętajmy, że sukces zaczyna się od wiary, ale wiary w siebie.

PS. Pomyśl, co byś zrobił, gdybyś się nie bał? – August Witti

Poprzednia historia

Ziemia zmienia świadomość

Następna historia

Wyrażanie siebie pomaga nam żyć