Seks jest istotny
3 min czytania

Seks jest istotny

Sporo piszę o świadomości, bo odkryła się przede mną. Odkąd pamiętam, mam dar przewidywania, leczenia, uzdrawiania, jasnowidzenia. Nie jest to fajna rzecz, bo wszędzie postrzegają cię jako osobę wścibską /bo dużo wie/, chamską i brutalną /bo mówi prawdę i ją przewiduje/, przemądrzałą /bo ma szerokie horyzonty i nawet jak nie wie to umie łączyć kropki/, bufon /bo co się ma odzywać/. Sporo, na ile mogę i mam zasięg, staram się tłumaczyć, bo świadomość siebie, to jedna z mocy oprócz człowieczeństwa i miłości, które trzeba posiąść, aby stać się HOMO SAPIENS. Ale przede wszystkim wszyscy zapominamy, ignorujemy, wypieramy rzecz istotną, a mianowicie seks w naszym życiu. Postarajmy się obalić mity, które i tak już upadają. Monogamia to jedna ze schizofrenicznych cech ludzkości. Bo czyż nie jesteśmy ssakami naczelnymi? Zatem nasz pierwotne instynkty przypadkiem nie rządzą nami? Ano rządzą przemożnie, ale my udajemy, że nie.

Seks jest istotnySeks jest istotny

Oto kilka z powodów, dla których seks jest ważny w życiu:

  • Poczucie bliskości z partnerem seksualnym /nie żoną, nie mężem – partnerem/.
  • Okazywanie uczucia partnerowi /wg woli i uznania/.
  • Znalezienie w seksualnej zabawie czegoś naprawdę zabawnego i przyjemnego.
  • Zanikająca już chęć prokreacji.
  • A przede wszystkim poczucie się pewniej i lepiej, bo seksownie. Wykładniczo wzrasta wówczas poczucie wartości.
  • Łagodzenie stresu /rozładowanie, odprężenie, pokój i spokój/.

Seks jest istotny – Korzyści seksu:

Poza indywidualnymi korzyściami, regularny seks wywiera zdrowy wpływ na całe nasze ciało i umysł. Np. oksytocyna uwalniana podczas seksu wzmacnia poczucie więzi i poprawia emocjonalną intymność. Seks zwiększa poziom więzi emocjonalnej. Mamy także wyrażanie miłości. A przede wszystkim lepszą jakością życia. Lepszy obraz siebie. Seks zwiększa poczucie własnej wartości i zmniejsza poczucie niepewności, a prowadząc do pozytywnego postrzegania siebie, zwiększa poczucie szczęścia. Chemikalia mózgowe są uwalniane podczas seksu /endorfiny/, one zaś zmniejszają drażliwość i uczucie depresji. Oksytocyna /lek przytulania/ wzrasta wraz ze stymulacją sutków i inną aktywnością seksualną. Pomaga osiągnąć poczucie spokoju i zadowolenia. Seks może być skuteczną techniką radzenia sobie ze stresem. Zmniejsza też hormony odpowiedzi na stres, takie jak kortyzol i adrenalina /epinefryna/, a efekty utrzymują się do następnego dnia. No i kończąc, orgazm wyzwala uwalnianie hormonu prolaktyny, który pomaga zasnąć.

To zrozumienie, w jaki sposób seks poprawia zdrowie emocjonalne, jest dość intuicyjne, ale istnieje również szereg fizycznych korzyści z seksu. Na przykład lepsza sprawność fizyczna. Wszak seks jest formą ćwiczeń. Gwoli informacji  – ruch podczas seksu może napinać i tonizować mięśnie brzucha i miednicy. U kobiet poprawia napięcie mięśniowe co z kolei poprawia kontrolę nad pęcherzem. No i poprawa funkcji mózgu. A to oznacza lepszą wydajnością pamięci u dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Kolejne to poprawa funkcji odpornościowych np. zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na przeziębienie lub grypę. Endorfiny, które się wówczas wydzielają, promują coś więcej niż tylko dobre samopoczucie i spokój. Prawdopodobnie też zmniejszają migrenę i ból pleców.

I jedziemy dalej! Utrata masy ciała. Uprawianie seksu przez 30 minut spala średnio 200 kalorii – czyli wspomagają utratę wagi. Seks ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Aktywność seksualna prącia i pochwy została powiązana z niższym skurczowym ciśnieniem krwi /choroby serca i udary mózgu/. Aktywność seksualna pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, zwiększając dostarczanie tlenu i składników odżywczych do całego organizmu, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi. I dalej. Dodatkowe korzyści fizyczne to: zwiększone libido i zwiększone nawilżenie pochwy. Częste współżycie wiąże się z lżejszymi miesiączkami i mniej bolesnymi skurczami menstruacyjnymi. Ponadto mamy lepszy zmysł węchu, zdrowsze zęby, lepsze trawienie i promienną skórę /hormon DHEA/.

Seks jest istotny – Podsumowanie:

Jedno bzykanko tygodniowo to standard. Ludzie są genetycznie zaprogramowani na pragnienie intymności seksu, chociaż to bardziej złożone. A brak seksu może sprawić, że osoby w związku będą się oddalać i być może szukać gdzie indziej. Wniosek jest jeden, szukamy rozwiązań na swoje słabe samopoczucie wszędzie, nie widząc tego co obok. Tak naprawdę wystarczy okazywać sobie ludzkie, ale także zwierzęce instynkty. Tak jak to robią nasi mniejsi bracia, a oni sprawiają wrażenie jakby wszyscy się kochali.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Rodzice nie są idealni

Następna historia

Wyjście ze strefy komfortu