Samotność to stan umysłu
2 min czytania

Samotność to stan umysłu

Samotność to jak większość stanów naszego ciała  jest stanem umysłu. Ale powoduje, że ludzie czują się puści, samotni i niechciani. Osoby samotne często pragną kontaktu z ludźmi, ale ich stan umysłu utrudnia nawiązywanie kontaktów z innymi. Brak kontaktów społecznych może zwiększać ryzyko lęku, depresji, udaru mózgu, chorób serca i demencji. Samotność charakteryzuje się poczuciem izolacji pomimo pragnienia kontaktów społecznych. Często jest postrzegane jako mimowolna separacja, odrzucenie lub porzucenie przez innych ludzi. Ale samotność jest dobrowolna. Ludzie, którzy lubią spędzać czas samotnie, nadal utrzymują pozytywne relacje społeczne, do których mogą wrócić, gdy pragną kontaktu. Nadal spędzają czas z innymi, ale te interakcje równoważą okresy czasu w samotności.

Samotność to stan umysłuSamotność to stan umysłu

Powiązany jest on z pragnieniem kontaktu z ludźmi, ale także poczuciem samotności. Ludzie mogą być sami i nie czuć się osamotnieni, lub mogą mieć kontakt z ludźmi i nadal doświadczać poczucia izolacji. Czynniki sprzyjające samotności obejmują zmienne sytuacyjne, takie jak izolacja fizyczna, przeprowadzka do nowego miejsca, rozwód, śmierć osoby ważnej w życiu. Samotność może być objawem zaburzenia psychicznego, takiego jak depresja. Depresja często powoduje wycofanie się ludzi z życia społecznego, co może prowadzić do izolacji. Samotność można także przypisać czynnikom wewnętrznym, takim jak niska samoocena. Brak pewności siebie, często skutkuje wewnętrzną oceną, że nie jesteśmy godni uwagi i szacunku innych. To zaś prowadzić do izolacji i chronicznej samotności.

Osoby, które czują się mniej samotne, częściej zawierają małżeństwa, mają wyższe dochody i wyższy status edukacyjny. Dotkliwa samotności wiąże się z objawami zdrowia fizycznego, samotnym życiem i relacjami społecznymi niskiej jakości. Posiadanie kilku bliskich przyjaciół wystarczy, aby odeprzeć samotność i zmniejszyć negatywne konsekwencje zdrowotne związane z tym stanem umysłu. Samotność może być zaraźliwa, ale samotność można pokonać. Trzeba dokonać świadomego wysiłku i zmian, które sprawią, że będziesz szczęśliwszy, zdrowszy i będziesz miał pozytywny wpływ na innych wokół ciebie. Rozważ pracę społeczną lub inną aktywność non profit, która sprawia ci przyjemność. Te sytuacje stwarzają ogromne możliwości poznawania ludzi oraz kultywowania nowych przyjaźni i interakcji społecznych.

Oczekuj najlepszego. Samotni ludzie często oczekują odrzucenia, więc zamiast tego skup się na pozytywnych myślach i dobrych relacjach społecznych. Szukaj ludzi, którzy mają podobne podejście jak ty, zainteresowania i wartości jak Ty. Samotność jest oznaką, że czas na zmianę. Z racji tego, że samotność ma fizyczne i psychiczne skutki nie jest dla naszego organizmu zdrowa, a w zasadzie jest szkodliwa. Budowanie nowych kontaktów jest ważne, ale poprawa istniejących relacji może być równie dobrym sposobem. Spróbuj zadzwonić do ludzi których lubisz, którzy są dla ciebie wzorem, których cenisz. Porozmawiaj z kimś, komu możesz zaufać. Ważne jest aby rozmawiać o tym, co czujesz.

Samotność – Podsumowanie:

Samotność sprawia, że ludzie czują się odizolowani i odłączeni od innych. Jest to ciężki stan umysłu, który powoduje zmianami w życiu, wcale nie korzystne. Powoduje bowiem problemy zdrowia psychicznego i niską samoocenę. Może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno psychiczne jak i fizyczne. A jeśli samotność wpływa na Twoje samopoczucie, powinieneś dla zdrowia nawiązać kontakty i znaleźć wsparcie społeczne.

PS. Spędź trochę czasu na rozmowach z ludźmi w swoim życiu, nie ignoruj ich, by samym nie zostać. – August Witti

Poprzednia historia

Magia pozytywności

Następna historia

Czym jest wolność