Ludzie są głupi
2 min czytania

Ludzie są głupi

Ludzie są głupi. Ludzka głupota to temat kontrowersyjny ale i rozsądny. Pozbycie się głupoty nie jest łatwym zadaniem. Mamy cztery podstawowe kategorie ludzkich zachowań. Osoba głupia to osoba, która powoduje straty u innej osoby lub grupie osób, podczas gdy sama nie zyskuje nic lub może nawet ponieść straty. To stwierdzenie spowodowało możliwość sklasyfikowania ludzi według sposobu, w jaki się zachowują.

Ludzie są głupiLudzie są głupi

Inteligentni ludzie działają dla własnego dobra i dobra innych. Ich cechą wyróżniającą jest to, że zazwyczaj wiedzą, że są inteligentni. Dlatego też aspirują do zajmowania prominentnych miejsc w społeczeństwie. Ich plany zostają często pokrzyżowane przez nieprzewidywalne i destrukcyjne zachowanie ogromnej większości innych jednostek, które zamiast tego wydają się zdeterminowane, by pociągnąć wszystkich za sobą. To oni mają zatem wnosić największy wkład w społeczeństwo jako całość, ale tylko z teoretycznego punktu widzenia. Ustalenie, czy ktoś jest inteligentny, czy nie, wcale nie jest takie proste. Ludzie, których uważasz za racjonalnych i inteligentnych, mogą nagle i bez cienia wątpliwości okazać się głupimi.

Bezradni ludzie to ludzie, którzy czynią dobro dla innych, nie tracąc ani nie zyskując dla siebie. Zwykle mają silne podejrzenie, że nie wszystko idzie po ich myśli. Dlatego też wolą pełnić role społecznie użyteczne. Wnoszą swój wkład w społeczeństwo, ale są też przez nie wykorzystywani. Ci altruiści i pacyfiści mogą dobrowolnie i świadomie przyjąć miejsce w tej kategorii ze względów moralnych lub etycznych. Drugą kategorią są głupcy. Są to zdecydowanie najniebezpieczniejszą kategorią ludzi, bardziej niż przestępcy i bandyci. Nikt nie odnosi korzyści z ich zachowania, ani oni sami, ani nikt inny. Głupi ludzie nie mają racjonalności w swoich działaniach, co czyni ich nieprzewidywalnymi, a przez to niebezpiecznymi. Głupcy występują w każdej z grup niezależnie od wykształcenia i środowiska. Głupi ludzie nie wiedzą, że są głupi. Głupcy zajmują wszystkie stanowiska w społeczeństwie, od góry do dołu, a głupia osoba posiadająca władzę jest najbardziej groźna ze wszystkich.

Ludzie są głupi – Podsumowanie:

Bandyci to osoby, które krzywdzą innych dla osobistych korzyści. Chociaż są przestępcami, mogą przyczynić się do poprawy społeczeństwa. Dzieje się tak, gdy ogólnie przynoszą więcej korzyści niż szkód. Niektórym może być trudno odróżnić ich od głupców mimo, iż istnieje wiele różnic między tymi dwiema kategoriami ludzkich zachowań. Działania bandyty są zgodne ze wzorcem racjonalności: paskudną racjonalnością. Zatem mieszczą się w spektrum racjonalności i to właśnie czyni ich z natury odmiennymi. Oznacza to również, że inteligentne jednostki mogą ich zrozumieć. W rezultacie bandyci i przestępcy są mniej niebezpieczni niż głupi ludzie. I chociaż teoria ta narodziła się jako żart i nie należy jej traktować zbyt poważnie, warto o niej pamiętać, próbując uniknąć ludzkiej głupoty.

PS. Największa radości głupiego, to znaleźć głupszego. – August Witti

Poprzednia historia

Czym jest wolność

Następna historia

Konsekwencje technologii