Gena nie wydłubiesz
2 min czytania

Gena nie wydłubiesz

Gena nie wydłubiesz. Bywa, że myślimy o tym co odziedziczyliśmy po naszych antenatach, a zwłaszcza rodzicach. Zwykło się mawiać, że masz oczy ojca albo nos matki, ale rzeczy, które możesz odziedziczyć po rodzicach są znacznie szersze niż twój wygląd fizyczny czy samopoczucie. To jednak genom wpływa na wiele obszarów twojego życia, od muzyki i jedzenia, które lubisz, po umiejętności prowadzenia samochodu. Ale istnieją dowody na to, że również geny mogą być predyktorem niewierności. Jednak środowisko i wychowanie mają także duże znaczenie.

Gena nie wydłubieszGena nie wydłubiesz

Jeśli rzucasz się i obracasz przed snem lub budzisz się na kilka godzin przed budzikiem, możesz podziękować za to swojej mamie. Dzieci bezsennej matki nie śpią ani długo ani głęboko, ale także mają niższy poziom umiejętności prowadzenia pojazdu. Osoby te mają trudności z poprawianiem swoich błędów i uczeniem się nowych umiejętności motorycznych. Jeśli zaś wolisz skoczyć z wysokiego budynku niż usiąść na fotelu dentystycznym, za to musisz obwiniać tatę. Ponadto dzieci najprawdopodobniej czerpią emocjonalne wskazówki od swoich ojców, a nie od matek. Wiesz już, że cechy takie jak kolor oczu, kolor włosów i kształt płatka ucha są dziedziczone genetycznie. Również popularność wśród rówieśników jest genetyczna. Dla niektórych osób prokrastynacja wydaje się tak naturalna, jak jedzenie, oddychanie i spanie, a tę tendencję można również przypisać genetyce.

Również telomery, czyli te części DNA na końcu każdego chromosomu, mogą decydować o tym, na ile lat wyglądamy. Jeśli lubisz słodycze, to odziedziczyłeś tę cechę po rodzicach. Jeśli zaś lubisz ostre lub gorzkie, oznacza to, że masz odmianę genu receptora smaku TAS2R38. To on sprawia, że twoje kubki smakowe są mniej wrażliwe na gorycz. Również pogodne spojrzenie na życie jest cechą dziedziczną. Podobnież jak empatia. Jeśli jedno z twoich rodziców kicha, gdy wychodzi na słońce, masz 50% szans na odziedziczenie tego zachowania. Zdolności muzyczne są również genetyczne. Jeśli rodzice grali lub śpiewali, jest wielce prawdopodobne, że będziesz robił to samo. Dotyczy to także gustu muzycznego. 30 – 80% chęci uprawiania sportu jest spowodowane czynnikami genetycznymi. Inteligentni rodzice mają tendencję do uczenia swoich dzieci nawyków i umiejętności, które zwiększą ich zdolności poznawcze.

Co jeszcze dziedziczymy:

  • kształt nosa, obszar wokół warg, kości policzkowe, kształt oczu i podbródka;
  • geny dziedziczymy po równo, ale męskie geny są zawsze bardziej dominujące, a przez to bardziej widoczne;
  • płeć dziecka zależy od ojca;
  • zdolności i talent;
  • skłonności do dysleksji i jąkania;
  • temperament;
  • upodobania żywieniowe;
  • inteligencję i osobowość;
  • urodę.

Gena nie wydłubiesz – Podsumowanie:

Jak w przypadku chłopców mamy pewność, że dziedziczą, tak dziewczynki i młode kobiety uczą się przez naśladowanie swoich matek. Jeśli mama jest elegancka i zadbana, córka idzie w jej ślady. To od matki zależy, czy córka będzie akceptowała swój wygląd i będzie świadoma atutów.

PS. Gena nie wydłubiesz – August Witti

Poprzednia historia

Jak mam postrzegać kościół?

Następna historia

Pozytywne myślenie, rozważania i spostrzeżenia mają znaczenie