%s min

Dlaczego kłamiemy?

Dlaczego kłamiemy? Kłamstwo pozwala nam ustanowić kontrolę nad sytuacją poprzez manipulowanie nią. To mechanizm obronny, który /pozornie/ uniemożliwia nam bycie bezbronnym. Kłamstwo, ale też sprawdzanie lub nieufność mogą być nieświadome. Takie zachowanie wynika z przeszłych doświadczeń. W pewnym sensie jest to przedłużenie mechanizmu obronnego. Ludzie kłamią, aby uniknąć trudnych sytuacji takich jak poczucie winy, depresja, smutek i niepokój. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że tłumienie myśli i uczuć w podświadomości nie jest rozwiązaniem i wpłynie to na nas na dłuższą metę.

Dlaczego kłamiemy?Dlaczego kłamiemy?

Strach przed zranieniem lub zawodem to powód, dla którego ludzie kłamią. Niektórym trudno jest znieść rozczarowanie innej osoby. Jest to powód egoistyczny, ponieważ oddala wzięcie odpowiedzialności za rozczarowanie. A ofiara zazwyczaj chce poznać prawdę, jakakolwiek ona jest. Kłamstwo jest niezdrowe, gdyż druga osoba wyczuwa, że ​​kłamiemy lub kłamaliśmy już wielokrotnie. To wpływa na zdolność do zaufania i osąd oraz szacunek do siebie. Ludzie są bardziej tolerancyjni wobec niedoskonałości, co sprawia, że jest to wyzwalające i uwalnia nas od naszych słabości i błędów. Kłamstwo w celu niespodzianki jest uzasadnione. Może być dopuszczalne, gdy chodzi o ratowanie czyjegoś życia. Ale bycie uczciwym oznacza poznanie i uzyskanie informacji zwrotnej, co nas wzmacnia. Szczerość pomaga nam przezwyciężyć niepewności i lepiej je zrozumieć.

Dlaczego kłamiemy – Podsumowanie:

Kłamstwo, bez względu na to jakie jest, tworzy lukę między nami a inną osobą. Tracimy tym sposobem okazję do poznania się na głębszym, intymnym poziomie. Kłamcy nie wybierają ofiar, to po prostu sposób odnoszenia się do ludzi. Ale gdy ludzie są okłamywani lub kłamią, nie mają ze sobą zbytniego kontaktu. Strach stanięcia twarzą w twarz z prawdą bywa przyczyną kłamstwa. Ale też kłamstwo da się wychwycić, gdyż kłamca podświadomie wysyła wskazówki i sygnały, że kłamie. Zawsze jest to duet – jeden kłamie, a druga pozwala się okłamywać. Prawie wszyscy kłamią od czasu do czasu, ale gdy ktoś kłamie regularnie, może pojawić się problem z jego stanem psychicznym. Kompulsywne kłamstwa wskazują na problemy związane z poczuciem własnej wartości i tego co odróżnia dobro od zła. I na koniec warto zapamiętać, że kłamstwo ma krótkie nóżki.

PS. Być wolnym to móc nie kłamać.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Wyjście ze strefy komfortu

Następna historia

Jak działa wstyd?