Czym jest wizualizacja, rozważanie i planowanie
3 min czytania

Czym jest wizualizacja, rozważanie i planowanie

Czym jest wizualizacja, rozważanie i planowanie. Nie trzeba być uduchowionym, aby stosować technikę wizualizacji. W obecnych czasach wszyscy sportowcy, managerowie, dyrektorzy generalni, czerpią korzyści z technik wizualizacji. Sama wizualizacja to praktyka wyobrażania sobie tego, co chcesz osiągnąć. Koniecznym warunkiem jest puszczenie, czyli jakby to już działało. Dawniej nazywano to rozsądkiem, rozważaniem, do końca XX wieku było to planowanie. Polega ono na wykorzystaniu pięciu zmysłów: wzroku, węchu, dotyku, smaku i słuchu, gdyż sam proces wizualizacji kieruje podświadomością tak, aby ta była świadoma celu. A w myśl zasady duchowości, że “jesteś tylko ty, tu i teraz” i “tworzysz swoją przyszłość świadomie lub nie”. Gdy tworzysz nieświadomie rzeczy się wydarzają i nie mamy na nie wpływu. Ale obecność świadomości zmienia wszystko. Świadomie tworzymy własną przyszłość jaką chcemy i oczywiście korzystamy z tego.

Czym jest wizualizacja, rozważanie i planowanieCzym jest wizualizacja, rozważanie i planowanie

Mamy dwa rodzaje wizualizacji. Wizualizacja wyniku – czyli wyobrażenie sobie pożądanego przyszłego punktu końcowego /celu/ i wizualizacja procesu, czyli wyobrażenie sobie każdego kroku w kierunku pożądanego rezultatu. oczywiście z zaangażowaniem zmysłów. Łatwo jest uwierzyć, że w ciągu dnia nie ma wystarczającej ilości czasu, aby robić to co się chce, pragnie, marzy. Chcemy czasu, aby skupić na rzeczach, które są dla nas ważne, bo sa to nasz pasje, marzenia, pragnienia. Wizualizacja pozwala ustawić parametry zdarzenia, dzięki którym wizja stanie się rzeczywistością. W twórczej wizualizacji skupiamy się na tym, co jest dla nas najważniejsze. Prawda jest taka, że widzimy rzeczy, na których chcemy się skupić. To, na czym się skupiasz i kierujesz świadome kroki, ma znacznie większe szanse stać się rzeczywistością, niż to o czym nie rozmyślasz. A dotyczy to zarówno pozytywnego, jak i negatywnego punktu widzenia.

Czym jest wizualizacja, rozważanie i planowanie – Rozważania:

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie /nie specjalnie/ najgorszy możliwy wynik, który wraz z całym tym instynktownym strachem spełnił się? Każdy to przeżywa. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to co się dziej w jego życiu, jest tylko jego zasługą, bo sam planuje, świadomie lub nie, to co się wydarza. Co się stanie jeśli zmienimy z nie na tak, aby po prostu świadomie uzyskać możliwie najlepszy możliwy rezultat? Oczywiście z towarzyszącym temu uniesieniem i pełną świadomością zmysłową? Dostrzegamy wówczas, że wizualizacja opiera się na fundamencie, który uczy, że myśl poprzedza działanie. Ponadto dostarcza nam informacji, że nasz negatywne myślenie o czymś powoduje, że to się staje. A teraz wyobraźmy sobie przyszły stan ze wszystkimi szczegółami zmysłowymi. Dlaczego tak? Neuroobrazowanie mózgu rejestruje przyszły stan tak, jakby był on prawdziwy już dzisiaj. Aby się utwierdzić w tym przekonaniu należy nad tematem się pochylić: nauczyć zrozumieć, wdrożyć i korzystać.

Wizualizacji można użyć, aby skupić się na przyszłym idealnym stanie i pracy nad nim. Można go wykorzystać do budowania pewności siebie. Wyobraź sobie teraz, że występujesz przed dużą publicznością i słyszysz gromkie brawa. Najprawdopodobniej uwierzysz i będziesz działać w taki sposób, że tak się stanie. Wizualizacja może być wykorzystywana jako forma próby mentalnej, planowania ze szczegółami tego co się stanie. Zwiększa to naszą selektywną uwagę i angażuje w to ścieżkę mentalną, która pomoże nam wpasować się w rytm, zanim wejdziesz na scenę i zaczniesz działać. Twoje ruchy są bowiem zaplanowane i w pewnym sensie zaprogramowane do podejmowania wcześniej zaplanowanych działań.

Czym jest wizualizacja, rozważanie i planowanie – Podsumowanie:

Wizualizacja, rozmyślanie i planowanie zmniejsza także nasz lęk, gdyż kierują naszą uwagę na szczegóły pożądanego rezultatu. Przy okazji minimalizuje hałas myślowy, powodowany przez inne, mniej istotne czynniki rozpraszające. Wyobraź sobie po prostu, gdzie jesteś i co robisz. Kto jest wokół ciebie? Jak się czujesz? Jakie zapachy unoszą się w powietrzu i jakie smaki masz na języku? Jakie są Twoje myśli w tym wyobrażeniowym momencie? Przykładowo ofiary udaru wykorzystują mentalne ćwiczenia wizualizacji do aktywacji neuroplastyczności. Samo wykonywanie tej czynności mentalnie działa w sposób podobny do aktywności fizycznej. Podobnież sportowiec, np. tancerka przygotowuje się do tańca poza sceną. Zaznacza wówczas ruchy stopami i ramionami, odtwarzając taniec w głowie. Następnie tancerka wykonuje i ogląda odtworzony taniec z komentarzami sędziów. Przyjmuje poprawki i praktyki. Ponownie wizualizuje proces. Zarówno jako obrazy mentalne, jak i fizyczne. Co w konsekwencji powoduje zająć lepszy wynik.

PS. Rób tak samo jak tancerka, wizualizuj, rozważaj, planuj, a wszystko będzie dobrze. – August Witti

 

Poprzednia historia

Jesteś tylko ty

Następna historia

Świadoma nieśmiertelność