Czy ludzkość jest coraz głupsza?
3 min czytania

Czy ludzkość jest coraz głupsza?

Czy ludzkość jest coraz głupsza? W czasie pandemii długość życia wykazuje tendencję spadkową. Spada też nasze ludzkie IQ. To pierwszy raz, od wynalezienia testu na inteligencję w 1904 roku, mamy spadek IQ. Jako gatunek ludzki stajemy się coraz głupsi. Dzieci urodzone podczas pandemii straciły 22 punkty IQ, co odpowiada 70-letniemu wzrostowi IQ. Wpływ ten jest bardziej wyraźny w przypadku chłopców i dzieci z niższych środowisk społeczno-ekonomicznych. Już przed pandemią były sygnały, że IQ wykazuje tendencję spadkową, ale skala spadku tuż po pandemii jest bezprecedensowa.

Czy ludzkość jest coraz głupsza?Czy ludzkość jest coraz głupsza?

Cztery hipotezy:

1/ Stres rodzica

Istnieje dobrze zbadana zależność między stresem matki w ciąży a rozwojem mózgu dziecka. Trudności zdrowotne i gospodarcze związane z COVID-19 doprowadziły do zwiększonego stresu ciążowego. Miało to i nadal ma negatywny wpływ na mózgi płodów i noworodków.

2/ Więcej czasu w Internecie

Rodzice częściej korzystają obecnie z Internetu, a to ma negatywny wpływ na rozwój dziecka. Będąc nieustannie on-line, nie mogą poświęcać czasu na rozmowę i wychowanie dziecka.

3/ Większa izolacja społeczna

W dzisiejszym świecie zwiększyła się też izolacja społeczna rodzin i dzieci. Nie odwiedzamy się jak dawniej, nie rozmawiamy, w dużej mierze spędzamy czas samotnie, a to pozbawia nas wymiany informacji i rozwoju.

4/ Noszenie maski na twarzy

Kiedy matki stają się bez wyrazu, dzieci stają się bardziej wybredne. Niektóre nawet zaczynają płakać, nie rozpoznając swojej matki. Pytanie, które się rodzi to, czy świeżo upieczeni rodzice noszący maseczki mogą mieć dobry wpływ na dzieci?

Mózgi dziecka są przystosowane do uczenia się. Ale ich rozwój zależy od krytycznych interakcji międzyludzkich w pierwszych latach życia. To miecz obosieczny. Rozwój mózgu przyspiesza poprzez pielęgnowanie relacji. Z kolei zaniedbanie lub znęcanie się hamuje wzrost. Wszystko, co łagodzi ubóstwo w rodzinie, ma również pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Oprócz ulg podatkowych na dzieci pomocna może być również opieka nad dziećmi i finansowanie przedszkoli. Dostęp do wysokiej jakości opieki nad dziećmi jest związany ze zmniejszonym stresem rodzicielskim. Responsywne praktyki rodzicielskie są niezbędne. Ale trzeba odłożyć urządzenia i zminimalizować cyfrowe rozproszenie uwagi, zwłaszcza u dzieci. Przetrwanie naszego gatunku ludzkiego zależy od tego czy staniemy się mądrzejsi i bardziej połączeni, czy głupsi i bardziej odizolowani.

Technologia zawsze zmuszała ludzi do samodoskonalenia, sztuczna inteligencja nie jest wyjątkiem. Sztuczna inteligencja jest najważniejszą technologią naszych czasów, ponieważ po raz pierwszy umożliwiła nam automatyzację zadań intelektualnych (złożonych poznawczo). Chat GPT w obecnej wersji użytkownika zaimponował zdolnością do interpretowania pytań w sposób ludzki, wykazywania ludzkiego zrozumienia i udzielania odpowiedzi podobnych do ekspertów na praktycznie wszystko, o co pytamy. Myśleć o tym chatbocie należy jako o dostępnej na żądanie wersji Wikipedii, która tworzy całą zawartość w locie, starannie dostosowując ją do pytań. Ten silnik sztucznej inteligencji osiąga to, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w przetwarzaniu języka naturalnego, technice, która umożliwia komputerom wydobywanie i interpretowanie komunikacji werbalnej, w oparciu o dopasowywanie słów i zdań do ogromnych baz danych językowych, ściśle odwzorowując niektóre wzorce interakcji występujące w komunikacji międzyludzkiej.

Czy ludzkość jest coraz głupsza – Podsumowanie:

W ciągu ostatniej dekady byliśmy świadkami znacznego wzrostu możliwości sztucznej inteligencji. Ludzie zaś obniżali się do poziomu uzależnionych od smartfonów i mediów społecznościowych, spędzając większość czasu na nieumyślnym szkoleniu sztucznej inteligencji w zakresie przewidywania swoich wyborów, pragnień i myśli. Być może to nie tyle ze względu na imponujące możliwości sztucznej inteligencji, co raczej z powodu naszego nieimponującego, monotonnego, powtarzalnego i przewidywalnego wzorca zachowań sztuczna inteligencja jest w stanie myśleć i działać tak jak my.

PS. Czasem ktoś wydaje się zepsuty, a on głupi jak trzy buty.

Poprzednia historia

Świadomość jako fundamentalny stan psychiczny

Następna historia

Współczesna wersja niewolnictwa