System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola, która wciąga pozycją, wynagrodzeniem jako nagroda, dogodnością. A kim wobec tego jest freelancer? Freelancer to osoba, która zarabia pieniądze za każde zlecenie, zazwyczaj za krótkoterminową pracę jako niezależny wykonawca. Freelancer nie jest pracownikiem firmy, więc może wykonywać różne zlecenia jednocześnie dla różnych osób lub firm, chyba że jest zobowiązany umową do wyłącznej pracy do czasu ukończenia konkretnego projektu. Freelancerzy są uważani za część gig economy. To zawód przyszłości. Wolność i swoboda.
Wolność i swoboda
Freelancer to niezależny wykonawca, który zarabia za każde zlecenie lub każde zadanie, zazwyczaj za krótkoterminową pracę. Do zalet pracy na własny rachunek należą: możliwość wykonywania jej z domu lub w nietypowym miejscu pracy, elastyczny harmonogram pracy i lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Przykładem freelancera jest niezależny dziennikarz, który pisze artykuły na wybrane przez siebie tematy, a następnie sprzedaje je temu, kto zaoferuje najwięcej. To artyści, graficy, webmasterzy, ale i każdy specjalista z własnym dorobkiem. Freelancerzy zazwyczaj nie korzystają z żadnych świadczeń oferowanych przez firmy, dla których pracują, np. z ubezpieczenia zdrowotnego czy planów emerytalnych. Pracownicy tymczasowi mogą być również uważani za freelancerów.
Wolność i swoboda – Podsumowanie:
Freelancerzy są zazwyczaj uważani za niezależnych wykonawców. Są oni kontraktowani do wykonywania pracy dla innego podmiotu jako osoby niebędące pracownikami. Zamiast być zatrudnionym na stałe przez firmę, freelancerzy pracują na podstawie projektu lub umowy, często dla wielu różnych klientów lub firm. Są samozatrudnieni, co oznacza, że uważa się, że pracują na własny rachunek. Nie ma ustalonej liczby godzin, które musisz przepracować, aby zostać uznanym za freelancera. Niektórzy freelancerzy pracują na pełen etat. Inni natomiast mogą pracować jako freelancerzy, aby uzyskać dodatkowy dochód. Jako niezależni kontrahenci, freelancerzy zazwyczaj wymagają podpisanych umów na wykonanie pracy. Zgodzą się na ustaloną z góry opłatę w oparciu o czas, umiejętności i wysiłek wymagany do wykonania zadania. Może to być stała opłata, opłata za godzinę, opłata za dzień, opłata za projekt lub inna podobna miara.
PS. Freelancerzy najczęściej pracują w sektorach kreatywnym, wykwalifikowanym i usługowym. – August Witti