Wiedza to cudowna rzecz. Ma to jednak ukrytą cenę, a tą ceną jest jedność. Cała nasza wiedza opiera się na koncepcjach, a koncepcje powstają w wyniku podziału rzeczywistości na “to i tamto”. Koniecznym jest znalezienie różnic i przecięcie tych linii, aby stworzyć podział. Etykietujemy rzeczy po obu stronach linii, przypisujemy cechy i relacje, a następnie dzielimy i opisujemy, aż zbudujemy model całości. Ale model całości to nie to samo, co całość. Modelowanie nieuchronnie powoduje zniekształcenie całości. W naszych wysiłkach zrozumienia tracimy pełnię. Tak więc, zanim zagłębisz się w cząstki subatomowe, rzeczywistość jest bardzo zagmatwana – model jest niezwykle złożony.
Wiedza to cudowna rzecz
Nigdy nie wiesz, gdzie znajdziesz nową wiedzę. Może nadejść w nieoczekiwanym czasie, w nieoczekiwanym miejscu i w nieoczekiwany sposób. Może to nastąpić poprzez książkę, film, wycieczkę, rozmowę. Nigdy nie wiesz, kiedy, gdzie i jak możesz znaleźć przydatny fragment informacji. Informacji, która utkwi w pamięci i poprowadzi do nowego odkrycia. Indywidualnego oczywiście, ale zawsze odkrycia. Najlepiej, gdy powoduje połączenie nowych kropek. Łączenie kropek między starą i nową wiedzą upraszcza nasze zrozumienie rzeczy, które wcześniej uważaliśmy za zagmatwane.
Nasze cierpienie wynika z pragnienia wyjaśnienia wszystkiego w sobie. Nie chodzi o to, że nie powinniśmy pragnąć odpowiedzi lub ich szukać, ale o to, że musimy znaleźć miejsce w sobie, w którym możemy szukać odpowiedzi, a jednocześnie czuć się komfortowo, nie znajdując ich. Ten komfort musi przejawiać się w naszej pogodności, miłości, prawdzie i pokoju. To są idee, ale kto powiedział, że niemożliwe? Gdy hołdujemy przyzwyczajeniom, często kończy się to przywiązaniem naszej tożsamości do rzeczy, które, jak sądzimy, wiemy. Robimy to w taki sposób, że jeśli ktoś, nawet bliski nie zgadza się z nami, to tak, jakby zaatakował nas osobiście. My zaś czujemy się zobowiązani do obrony naszego stanowiska, jakbyśmy bronili własnego honoru i własnej wartości. To trzeba zobaczyć z ponad siebie, musisz wyjść wyobraźnią i popatrzyć z góry. I nie okłamuj siebie. Zmieniając prawdę na kłamstwo zmieniasz tylko siebie.
Wiedza – Podsumowanie:
Wiedza to zrozumienie zdobyte poprzez naukę lub doświadczenie. Czytając przepis, zdobywasz wiedzę na temat pieczenia ciasta. Kiedy pali się w piekarniku, doświadczenie daje wiedzę, że trzeba przestać robić trzy rzeczy na raz. Dziedziny takie jak biologia, matematyka, sztuka, medycyna i inne dysponują ogromnymi zasobami wiedzy. Wiedza może oznaczać informację, a także głębsze zrozumienie. Możesz użyć tego słowa również jako zastrzeżenia, na przykład: “O ile mi wiadomo, mój pies teraz sra, bo spacer ma”. I ma to sens.
PS. O ile druga osoba nie ma takiej samej wiedzy, jaką mamy my… August Witti