4 min czytania

Sposoby ochrony środowiska

Sposoby ochrony środowiska. O ekologii  mówi się już całymi dziesiątkami lat. Sam brałem udział w powstawaniu Małopolskiego Klubu Ekologicznego w Krakowie w latach osiemdziesiątych. Wówczas to był prawdziwy Meksyk, gdzie przeprowadzaliśmy rozmowy z takimi podmiotami jak Huta im. Lenina i Zakłady Chemiczne w Skawinie. Dlaczego powinniśmy chronić nasze środowisko? Prawdą jest, że mamy tylko jedną Ziemię, podobnież jak mamy jedno zdrowie i życie. Przez lata ludzie nie byli zbyt dobrymi zarządcami Ziemi. Większość szkód dla naszego środowiska wynika z konsumpcji. Niezależnie od tego, czy chodzi o gaz, żywność, odzież, samochody, meble, wodę, zabawki, elektronikę, bibeloty czy inne towary, wszyscy jesteśmy konsumentami. Kluczem nie jest zaprzestanie konsumpcji, ale rozpoczęcie zwracania uwagi na nasze nawyki konsumpcyjne. Wpływ każdego zakupu lub działania na ekosystem.

Sposoby ochrony środowiskaJak już dziś możemy chronić nasze środowisko?

Sposoby ochrony środowiska

Oszczędzaj wodę

Ograniczenie konsumpcji ma ogromny wpływ na środowisko. Ograniczanie, ponowne wykorzystanie i recykling cieszą się dużym zainteresowaniem. Ale najlepszym sposobem jest odmowa. Mowa tutaj o gratisach na imprezach, tanie produkty z wyprzedaży, nowe, modne zabawki dla dzieci lub najnowsze gadżety, gdzie żadne z nich nie jest niezbędne i zawsze lądują albo w koszu, lub na dnie szuflady. Warto zastanowić się, czy te rzeczy są ci niezbędne, a jeśli dojdziesz do wniosku, że nie są to po prostu powiedzieć – “Nie, dziękuję!”

Zbieraj kompost.

Pozwól, aby żywność i odpady ogrodowe gniły naturalnie w glebie, zamiast wędrować na wysypisko. Kompostowanie resztek jedzenia i odpadów ogrodowych zapobiega przedostawaniu się niesamowitej ilości śmieci do odpadów i wytwarza wolną, żyzną glebę do wykorzystania w ogrodzie.

Wybieraj produkty wielokrotnego użytku

Ludzie na ogół piją napoje z jednorazowych kubków lub butelek, korzystają z jednorazowych słomek, jednorazowych toreb na zakupy, jedzą z jednorazowych talerzy lub pojemników i korzystających z jednorazowych przyborów kuchennych. Cały ten jednorazowy plastik musi gdzieś zostać wyrzucony, a ma to niszczycielski wpływ na naszą glebę, oceany i życie morskie. Wszystkie te produkty mają bardziej przyjazne dla środowiska odpowiedniki. Przejdźmy zatem na przedmioty wielokrotnego użytku i zobowiążmy się do korzystania z nich tak często, jak to możliwe. Będziesz mieć mniej śmieci i w znaczący sposób pomożemy chronić środowisko.

Stosuj recykling

Poddaj bezużyteczne lub niechciane przedmioty recyklingowi. Tworzenie czegoś nowego, daje zarówno satysfakcję, jak i jeden z najlepszych sposobów ochrony środowiska. Nie tylko chroni przedmioty przed wyrzuceniem do kosza, ale może także zapobiec konieczności kupowania nowych przedmiotów, których wyprodukowanie wymaga dużych zasobów. Dzieci uwielbiają robić różne rzeczy z innych, pozwól im na to.

Kupuj używane

Czy wiesz, że do wyhodowania bawełny wystarczającej na wyprodukowanie jednej zwykłej koszulki potrzeba ogromnej ilości wody? Zamiast kupować nowe ubrania, rozważ zajrzenie do sklepu z używaną odzieżą lub sklepu z odzieżą vintage albo zamień ubrania z przyjaciółmi. Zakupy z drugiej ręki dotyczą także wielu innych kategorii towarów konsumpcyjnych: gier i zabawek dla dzieci, obuwia, sprzętu AGD, mebli, samochodów i innych.

Kupuj lokalnie

Odwiedź targ, gdzie znajdziesz świeżą żywność bez opakowań. Kupuj od lokalnych artystów, producentów odzieży i sprzedawców detalicznych, zanim klikniesz na kilkudniową płatną wysyłkę.

Mniej środków chemicznych

Używaj mniej szkodliwych substancji chemicznych. Wybieraj pielęgnację trawników i ogrodów bez środków chemicznych, stosuj całkowicie naturalne artykuły kosmetyczne i higieniczne. Stosuj naturalne środki czyszczące do użytku domowego, kupuj żywność ekologiczną.

Stosuj spacer i jazdę na rowerze

Typowy pojazd osobowy emituje około 4,6 ton dwutlenku węgla rocznie. Jeśli podróżowanie pieszo lub na dwóch kółkach nie jest możliwe, spróbuj skorzystać z wspólnego przejazdu z przyjacielem, sąsiadem lub współpracownikiem. Stosuj też pojazdy komunikacji publicznej, które mogą przewieźć więcej osób.

Używaj mniej wody

zakręcaj kran na czas mycia zębów;
napraw nieszczelne krany;
zwiększ efektywność zużycia wody, napowietrzając krany, stosując zraszacze ograniczające spływ oraz instalując toalety o niskim przepływie i wydajne głowice prysznicowe;
zbieraj i wykorzystuj wodę deszczową do podlewania roślin;
skróć prysznic o kilka minut lub całkowicie go pomiń, jeśli tego dnia naprawdę go nie potrzebujesz;
uruchamiaj zmywarkę lub pralkę tylko wtedy, gdy jest pełna.

Wykorzystaj swoją siłę nabywczą

Wydawaj mądrze pieniądze na towary, usługi i doświadczenia, które pozostawiają mniejszy ślad węglowy. Wybierz współpracę z firmami, które wspierają wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Korzystają z odnawialnych źródeł energii i dbają o ochronę środowiska.

Oszczędzaj energię elektryczną

zamień żarówki żarowe na bardziej energooszczędne świetlówki kompaktowe lub diody LED;
używaj inteligentnych listew zasilających, które wyłączają zasilanie urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane;
użyj programowalnego lub inteligentnego termostatu;
konserwacja systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC);
uszczelnij nieszczelności powietrza wokół drzwi i okien;
upewnij się, że twój dom jest odpowiednio izolowany i zapewnia zalecany poziom odporności cieplnej;
użyj wentylatorów sufitowych, aby zapewnić cyrkulację ciepłego powietrza zimą i zimnego powietrza latem.

Sadź drzewa

Gdzie tylko możesz sadź drzewa i rośliny. Uzmysłów sobie, że każde z nich to twój zdr0wy oddech i wypoczynek.

PS. Patrz z czego żyjesz! – August Witti

Poprzednia historia

Jak jawi się szlachetność?

Następna historia

Co to są rozważania?