Nowy sposób myślenia. Albert Einstein mawiał “Gdybym miał godzinę, aby uratować świat, poświęciłbym 55 minut na myślenie o problemie i pięć minut na wymyślanie rozwiązania”. Kreatywność oznacza coś nowego, nowatorskiego, nieustraszonego, nieskrępowanego i ciekawego. Oznacza ciągłe kwestionowanie tego, co już wiemy. To nieustanne podważanie, poszukiwanie rozwiązań, a także poszukiwanie pomysłów. Kiedy inni szukają igły w stogu siana i ją znajdują, przestają szukać. A trzeba szukać dalej, gdyż ciekawość jest kluczem do kreatywności.
Nowy sposób myślenia
Nie czekaj, aż problem lub okazja pojawią się przed oczyma. Rozglądnij się dobrze, te pomysły i rozwiązania skradają się za tobą. Myśl naprzód. Patrz w przyszłość, nie jest to takie trudne, jeśli jesteś wystarczająco odważny. Naucz się myśleć z innymi. Nie oznacza to zgadzanie się na wszystko. Niezgoda prowadzi do rozwiązywania problemów. Podczas gdy myślenie zespołowe jest krytyczne, myślenie niezależne również. Czasami musisz po prostu odrzucić wszystkie myśli oprócz własnych na chwilę, aby dotarło do ciebie to co dotrzeć powinno. Bądź gotowy na dodawanie, odejmowanie lub zmianę dowolnej części swojego procesu myślowego. Innymi słowy, mów często „Co by było, gdyby?”. To kluczowa część planowania i tworzenia pomysłów.
Myśl o rzeczach, na których możesz budować, o fundamentach myśli, które będziesz dodawać w miarę postępu procesu. Pozwala to również na dodanie do procesu większej liczby osób. Myśl optymistycznie, gdyż pesymizm nigdy nie wygrał żadnej bitwy. Myślenie optymistyczne nie jest nierealne. To, szczerze mówiąc, jedyny sposób na osiągnięcie zwycięstwa. Jeśli możesz świadomie zdefiniować typ myślenia, który musisz wykonać, automatycznie zyskujesz przewagę w definiowaniu i rozwiązywaniu problemów lub korzystaniu z okazji. Ponadto stawiasz siebie w pozycji, w której twój mózg może lepiej zrozumieć sposób twojego myślenia. Z biegiem czasu mamy tendencję do rozwijania stylów myślenia, które stają się zakorzenione. Ale wszyscy jesteśmy w stanie przełamać stare nawyki.
Nowy sposób myślenia – Style
Style myślenia stają się automatyczne z biegiem lat i ponieważ w większości przypadków dobrze nam służą, nie mamy motywacji, aby je zmieniać. Ale gdy wzorce myślenia ograniczają twoją zdolność do kreatywnego podejścia do problemów, nadszedł czas, aby rzucić wyzwanie starym nawykom. Niektórzy ludzie mają niesamowitą zdolność tłumienia logicznego myślenia i pozwalania kreatywności płynąć. Aby było to produktywne, trzeba zaoferować myślom ramy, w których mogą pracować. Nie musimy ich hamować, jeśli naprawdę potrafią poruszyć wodze fantazji. Warto też przemyśleć w sobie parę istotnych zagadnień.
Odkryć w sobie mocne strony, słabości, możliwości, zagrożenia. Zacznij od narysowania okręgu na dużej kartce papieru. W środku okręgu umieść słowo lub obraz, który najlepiej reprezentuje ideę, którą chcesz zbadać. Następnie, korzystając z skojarzeń swobodnych, umieść wszystkie słowa i obrazy, które przychodzą Ci na myśl, w mniejszych okręgach wokół centrum. Na koniec połącz okręgi liniami, używając kolorów lub symboli, aby podkreślić podobne tematy. Gotowy diagram powinien ujawnić nieoczekiwane połączenia między elementami zewnętrznymi a centralną ideą. Zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać te połączenia, aby posunąć naprzód swoje cele.
Nowy sposób myślenia – Podsumowanie
Narysuj trzy kolumny i umieść rozważany problem w środkowej kolumnie. Wypisz siły napędowe w jednej pozostałej kolumnie, a siły ograniczające w drugiej, przypisując każdej z tych sił wynik od jednego do pięciu, reprezentujący jej względną siłę. Następnie zsumuj wyniki w tych kolumnach. Jeśli sumy sił napędowych i ograniczających są równe, sytuacja jest w równowadze. Gdy zrozumiesz siły, które napędzają lub ograniczają problem lub decyzję, będziesz w stanie wzmocnić czynniki napędowe, zminimalizować czynniki negatywne i utrzymać równowagę w miarę zmiany okoliczności. I na koniec myślenie lateralne to nieortodoksyjne podejście do rozwiązywania problemów. Polega na poruszaniu się bokiem zamiast na wprost, pielęgnowaniu różnych perspektyw, koncepcji i podejść do rozwiązywania problemów. Przecina wzorce i status quo, a także uruchamia pomysły na nowym terytorium, gdzie mogą niespodziewanie rozkwitnąć.
PS. O przeszłości myśl tylko wtedy, kiedy ono sprawia przyjemność. – August Witti