Jak wyjść poza siebie? Wolność pojawia się, gdy budzisz się z iluzorycznego świata ego. Medytacja sprawia, że jesteś podatny na wypadki, ale staraj się wykonywać ćwiczenia świadomości każdego dnia. Przywołaj świadka, który wie, że jesteś świadomy. Staraj się utrzymywać tę świadomość nieustannie. Uwarunkowane myślenie, które masz, ześlizgnie się w marzenia na jawie. Przywołaj świadka z powrotem i kontynuuj. Możemy to robić za każdym razem, gdy działamy fizycznie. Za każdym razem, gdy dzieje się coś, co powoduje stres, zaakceptuj to, a następnie zmień to, gdy nadarzy się okazja. Ta praktyka prowadzi do uczucia spokoju i sprawia, że medytacja i ćwiczenia świadomości są łatwiejsze do wykonania.
Jak wyjść poza siebie?
Istnieją dwa rodzaje JA
Jednym z tych rodzajów jest “samo pojęcie”. To struktura, którą twój umysł składa i przechowuje w pamięci. Samo pojęcie jest z natury zawsze czymś ograniczonym, bez względu na to, jak “pozytywne” lub “wysokie” może być twoje poczucie własnej wartości i powiązane z nim samo pojęcie. Nadal są to rzeczy ograniczone. Tak więc samo pojęcie, będąc po prostu kolejnym pojęciem, ma tę samą naturę. Jest ograniczone przez swój kontekst. Czymkolwiek świat pozwala ci być, tym jesteś, jeśli jesteś zdefiniowaną rzeczą, taką jak pojęcie. Świat tworzy maleńką pustkę, a ty ją wypełniasz. Tak więc jesteś ograniczoną rzeczą, zdefiniowaną przez sposób, w jaki świat jest.
Drugi rodzaj jaźni określamy “prawdziwym ja” i nie jest to koncept. Osoby aktywnie uczące się często przekraczają granice tego, kim lub czym się dotychczas zajmowały. Aktywność nie polega na zapamiętywaniu faktów. Aktywność to bycie aktywnym w działaniu, słuchanie innych ludzi, czytanie myśli innych i przyjmowanie nowych perspektyw. Druga to poważne traktowanie idei, że “mogę się mylić i często zapewne tak będzie”. Dla aktywnego ucznia okazja puka wiele razy. Przy szerokim zakresie zainteresowań i ciągłych danych wejściowych związanych z nimi od robienia, czytania i słuchania, następuje nowa wiedza i nowe możliwości. Bycie przygotowanym na znalezienie nieoczekiwanego intelektualnie jest podobne do fizycznego procesu eksploracji nowego terytorium. Nie wiesz, co znajdziesz, zyskasz nowe perspektywy i znajdziesz rzeczy, których nie szukałeś.
Jak wyjść poza siebie?
Ludzie szukają potwierdzenia tego, co już wiedzą i rozumieją. A to jest ciągłe eksplorowanie przeszłości i oczekiwanie, że znajdziemy rzeczy zgodne z tym, co już wiemy, utrudnia to znalezienie tego, czego nie szukamy. Wyjście poza siebie nie jest zatem działaniem. Jest to głębokie, intuicyjne zrozumienie, że nie ma żadnego ośrodka jako autonomicznego bytu z wolną wolą, stojącego za ciałem i towarzyszącą mu osobowością. To, co wyobrażasz sobie jako “siebie”, jest w rzeczywistości procesem ciągłej zmiany i w tym procesie kryje się mądrość, która jest bezosobowa i która intuicyjnie wyczuwa, co tak naprawdę oznacza wykraczanie poza własne “ja”. Ta mądrość to nic więcej niż informacja przechowywana w subtelnym ciele mentalnym ukrytym w ciele fizycznym. To subtelne ciało mentalne transportuje do nowego ciała po śmierci ciała fizycznego.
Kiedy mądrość świadomości zapuści głębokie korzenie w ciele pamięciowym, nastąpi spokój i szczęście, których nie da się łatwo zniszczyć. Przekroczenie siebie jest możliwe, jeśli nieznane chce, żeby tak się stało, ale i jeśli my zadziałamy konsekwencją, solidnością, upartością i celem. Wyjście poza siebie często odnosi się do przekraczania osobistych ograniczeń, ego lub egocentrycznych perspektyw. Jest wyzwalającym krokiem i na stale zmienia perspektywę.
Koncepcja ta może objawiać się na różne sposoby:
- Autorefleksja – osobista introspekcja pozwala ludziom zrozumieć swoje motywacje, uprzedzenia i ograniczenia, co sprzyja rozwojowi osobistemu.
- Altruizm i służba – pomaganie innym lub angażowanie się w działalność społeczną pomaga oderwać się od własnej osoby, wzmacniając poczucie więzi i celu.
- Uważność i medytacja – praktyki zachęcające do bycia obecnym i świadomym pomagają ludziom uwolnić się od swojego ego, wzmacniając poczucie jedności z innymi i światem.
- Nauka i rozwój – zdobywanie wiedzy, umiejętności i doświadczeń wykraczających poza własną strefę komfortu może prowadzić do osobistej transformacji i szerszej perspektywy.
- Wyrażanie twórcze – zajmowanie się sztuką, pisaniem, muzyką, albo inną formą twórczości stanowi sposób na eksplorację i wyrażanie uczuć i idei wykraczających poza osobiste doświadczenia.
- Praktyki duchowe – tradycje duchowe podkreślają znaczenie przekraczania własnego “ja”, często poprzez praktyki, które wzmacniają więź z większą rzeczywistością.
- Budowanie relacji – nawiązywanie głębokich więzi ze światem może pomóc jednostkom spojrzeć poza własne doświadczenia i zrozumieć inne perspektywy.
- Ostatecznie wyjście poza siebie polega na poszerzaniu własnej świadomości, przyjęciu empatii i uznaniu wzajemnych powiązań wszystkich ludzi i doświadczeń.
PS. Lepiej być świadomym siebie niż bujać w obłokach. – August Witti