Czym dokładnie jest negatywność?
5 min czytania

Czym dokładnie jest negatywność?

Czym dokładnie jest negatywność? Negatywność to tendencja do bycia przygnębionym, nieprzyjemnym i sceptycznym. To pesymistyczna postawa, która zawsze spodziewa się najgorszego. Negatywne wyniki to złe wyniki, takie jak przegranie gry, zachorowanie, doznanie kontuzji, kradzież i kłamstwa. Negatywność to postawa, która zawsze oczekuje, że takie negatywne rzeczy się wydarzają. Przykładem negatywności jest stwierdzenie “Założę się, że podczas naszego pikniku będzie padać!“, “Nikt nigdy nie mógłby mnie kochać!“, “Świat staje się coraz gorszy!“. Kogoś pełnego negatywności trudno jest rozweselić i zawsze spodziewa się najgorszego. Przeciwieństwem negatywności jest pozytywność.

Czym dokładnie jest negatywność?Czym dokładnie jest negatywność?

Negatywność jest definiowana jako tendencja do bycia przygnębionym, sceptycznym i pesymistycznym. Jeśli jesteśmy negatywni, na ogół znajdujemy najgorsze w każdej sytuacji, często nawet widząc negatywne rzeczy tam, gdzie nie istnieją. Dlatego negatywność jest szkodliwa dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla naszego życia, którego jesteśmy twórcami. Osoby negatywne są: pesymistami, narzekają, osądzają, obwiniają innych, ściągają innych w dół, poniżają siebie i innych, chowają urazy, mają niską samoocenę.

Negatywność może często wiązać się z negatywnym nastawieniem, zrzędliwością, tendencją do dostrzegania negatywów w sytuacjach, a nawet tendencją do bycia wampirem energetycznym. Może to obejmować brak optymizmu i trudności z dostrzeżeniem jasnej strony rzeczy. Na szczęście negatywność jest czymś, nad czym możemy pracować. Możemy rozwinąć po prostu pozytywność. Synonimem negatywności jest pesymizm, cynizm, niechęć, antagonizm, przekora, brak współpracy, mrok. Wszyscy jesteśmy skłonni do negatywności, ponieważ mamy negatywne nastawienie. Negatywne nastawienie to przekonanie, że negatywne rzeczy /emocje, myśli, wydarzenia/ mają większy wpływ na nasz stan psychiczny i samopoczucie niż rzeczy pozytywne.

Sposób, w jaki zostaliśmy wychowani, może zwiększyć naszą negatywność. Na przykład, gdy nasi rodzice zawsze narzekali i wskazywali na negatywne rzeczy w życiu lub przeklinali. Ale możemy sami zmniejszyć te negatywne myśli, emocje i zachowania. Możemy się tego pozbyć. Nauczenie się jak być bardziej pozytywnym wymaga trochę wysiłku i praktyki.

Trenuj swój mózg, aby skupić się na pozytywnym bardziej niż na negatywnym

Okazuje się, że niektórzy ludzie mają więcej negatywnego nastawienia niż inni. Jeśli zmagasz się z negatywnością, powinieneś skupić się na pozytywach. To zmusza mózg do aktywacji regionów związanych z pozytywnością. Tak więc zapamiętywanie pozytywnych słów może sprawić, że pozytywne koncepcje, wspomnienia i pomysły będą bardziej dostępne i łatwo aktywowane w mózgu. Im bardziej aktywujesz te regiony, tym silniejsze będą.

Oddziel się od negatywności

Przestań rozwodzić się nad negatywnymi rzeczami, myśląc o nich. Zmuś swój mózg do myślenia o czymś innym, zwykle robiąc coś innego i aktywuj ciało. Przed ćwiczeniem weź kilka głębokich oddechów lub zimny prysznic.

Zlikwiduj negatywny styl myślenia

Negatywność często wynika z używania określonych stylów myślenia, które generują negatywne emocje. Zadaj sobie pytanie czy masz tendencję do używania tych stylów myślenia? Przykładowo myślenie katastroficzne jest wtedy, gdy spodziewamy się, że wszystko okaże się okropne. Niezależnie od tego, katastrofizacja sprawia, że czujemy się bardziej negatywnie. Kolejną cechą jest minimalizacja. Minimalizowanie ma miejsce, gdy ignorujemy lub odrzucamy pozytywne rzeczy. Sprawiamy, że złe rzeczy są wielkie w naszych umysłach, a dobre małe. Nadmierna generalizacja ma miejsce, gdy doświadczamy czegoś negatywnego, a następnie wierzymy, że zawsze będziemy mieć takie negatywne doświadczenia. Negatywna uwaga ma miejsce, gdy zwracamy uwagę i skupiamy się na rzeczach, które poszły źle, a nie na rzeczach, które poszły dobrze w danej sytuacji lub w naszym życiu.

Czym dokładnie jest negatywność? – Rozważania:

Kiedy wyobrażamy sobie rzeczy, mózg staje się zdezorientowany i reaguje podobnie, jak gdyby te rzeczy naprawdę się działy. Oznacza to, że możemy użyć wyobraźni do tworzenia bardziej pozytywnych emocji, mniej negatywnych emocji i towarzyszących im reakcji cielesnych. Uważna medytacja może być naprawdę pomocna w uspokojeniu umysłu i ciała. Wszystkie te negatywne emocje mogą naprawdę nas aktywizować, a poświęcając czas na uspokojenie tych emocji, mogą one stać się łatwiejsze do uwolnienia. Możemy w końcu odczuwać wiele negatywności na swój temat. Zewnętrzną atrybucją dobrych rzeczy jest przekonanie, że dobre rzeczy nie pochodzą od nas, ale z zewnątrz nas. Gdy myślimy w ten sposób, nigdy w pełni nie cieszymy się dobrymi rzeczami, które nam się przydarzają i nie otrzymujemy zastrzyku pewności siebie, który dostają inni.

Delektuj się dobrymi rzeczami, aby zmniejszyć negatywność. Gdy czujemy się negatywnie, może być trudno dostrzec dobre rzeczy. Ale jeśli po prostu zatrzymamy się i zaczniemy się delektować nawet małymi dobrymi rzeczami, możemy zwiększyć ich wpływ. Te fajne rzeczy mogą wywoływać w nas pozytywne emocje, jeśli im na to pozwolimy. Aby wykorzystać pozytywne doświadczenia, pokaż je lub podziel się nimi z kimś, na kim Ci zależy. Kolejnym sposobem na zmniejszenie negatywności jest rozpoczęcie praktyki wdzięczności. Kiedy regularnie praktykujemy wdzięczność, łatwiej jest skupić się na pozytywnych rzeczach i czuć się dobrze ze stanem naszego życia. Dlatego pomocne może być pisanie notatek wdzięczności lub list wdzięczności. Kiedy ćwiczysz wdzięczność, twój mózg przyzwyczaja się do tego i zauważa te rzeczy.

Czym dokładnie jest negatywność? – Wnioski:

Jeśli czujesz się negatywnie z powodu czegoś, nad czym nie masz kontroli, lepiej będzie ćwiczyć akceptację i pozwolić odejść negatywności. W rzeczywistości mamy dużą kontrolę nad naszym życiem i możemy podejmować działania, aby poczuć się lepiej w wielu sytuacjach. Ale oczywiście są rzeczy, których nie możemy zmienić. Wiedza o tym, kiedy musimy po prostu coś zaakceptować, zamiast walczyć z tym wewnętrznie negatywnymi emocjami, jest kluczem do utrzymania dobrego samopoczucia. Kreatywność może być dobrym sposobem na zwiększenie pozytywnych emocji. Nasyć życie małymi wybuchami pozytywnych emocji. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby poczuć więcej pozytywnych emocji. Możesz obejrzeć wesoły filmy, stand up, pobaw się ze zwierzętami i wykonuj czynności, które lubisz. Gdy czujesz się zestresowany, zły lub panują w tobie negatywne emocje musisz się uspokoić. Może ci w tym pomóc muzyka.

Czym dokładnie jest negatywność? – Podsumowanie:

Życie jest zbyt krótkie, aby spędzać je w negatywności. Trudno jest też patrzeć na jasną stronę, gdy jesteś otoczony negatywnością. Najlepszym sposobem na usunięcie negatywności jest śmiech i radość. Negatywność jest uzależnieniem od ponurego cienia, który utrzymuje się wokół każdej ludzkiej formy, zaś negatywni ludzie potrzebują dramatu jak tlenu. Bądź pozytywny, bo to zapiera dech w piersiach. Trzymaj twarz w słońcu, a nie zobaczysz cienia. Jeśli mówisz do czegoś lub kogoś przeklinając, intuicyjnie powinieneś czuć, że było by lepiej gdybyś mówił z miłością.

PS. Niektórzy ludzie są w tak całkowitej ciemności, że spalą cię tylko po to, by zobaczyć światło. – August Witti

Poprzednia historia

Czym jest opór wewnętrzny?

Następna historia

Media społecznościowe uczą nas współpracy