Zostań swoim managerem. Obecne czasy wymagają od nas nowego podejścia do własnych działań. I nie jest nam potrzebny żaden manager. Wystarczy kilka przemyślanych poczynań, jak strona internetowa, media społecznościowe i dobra dokumentacja tego co robimy. Jeśli to co robimy jest dobre, w sensie profesjonalne, inwestorzy i łowcy talentów się znajdą. Nie jest prawdą, że potrzebny nam manager. Każda twórczość jest wyjątkowa i nie ma drugiej takiej osoby jak ty, który tworzysz. Bo nie ma dwóch takich samych dzieł. Trzeba jednak wiedzieć, że twórców i artystów jest bardzo dużo i nie wszystkim udaje się osiągnąć sukces.
Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją karierę. Często poszukujemy managera, aby ten pomógł w rozwoju kariery. Często jest to osoba, na którą próbuje przerzucić się odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia. Ale na początku drogi twórczej absolutnie nie potrzebujecie managera. Jesteście sami dla siebie najlepszym managerem i lepszego nie znajdziecie. Oczywiście trzeba się tego nauczyć, jak wszystkiego. Ale odbieranie telefonów i odpisywanie na maile, nie jest zbyt skomplikowane i można to robić skutecznie. Z czasem nauczymy się działać w branży, dzięki czemu lepiej zrozumiemy mechanizmy, jakie nią rządzą. Jednak tak czy inaczej, powinniśmy zgłębiać wiedzę na temat promocji swojej twórczości i swojego wizerunku, doświadczając przy okazji, jak ciężka jest to praca. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością wiele razy się przyda. Twórczość bez odpowiedniej promocji i marketingu, nie ma szans na dotarcie do odbiorcy. Wiersz, który schowaliście do szuflady nie ma szansy na stanie się dziełem. To samo jest z muzyką, felietonami, czymkolwiek co robicie.
Manager może być potrzebny w momencie, kiedy kariera ruszy i będzie potrzebna osoba, która wszystko ogarnie /zorganizuje, zaplanuje, wypromuje/. Ale wówczas manager staje się szefem, który mówi kiedy i gdzie należy się pojawić i zaprezentować. Wiedza na temat tego jak efektywnie zarządzać swoją karierą, jest niezbędna do tego, aby efektywnie zorganizować swój koncert, wystawę lub spektakl. Nikt za was nie wykona tej pracy. Nie znajdzie się manager, który przejmie te obowiązki. Odpowiednią wiedzę i umiejętności można zdobyć poprzez obserwację innych osób działających w branży. Można skorzystać z wielu szkoleń, również online. Jest też kilka ciekawych książek na ten temat, które poszerzą nasze horyzonty.
Na zakończenie drodzy twórcy i artyści apel. Weźcie sprawy w swoje ręce, bo nikt za was tego nie zrobi. Jeżeli już jako artyści regularnie zarabiacie i stać was na managera, to go zatrudnijcie. Warto się jednak także zastanowić, czy potrzebujecie managera, czy może asystenta. Wbrew pozorom charyzmę można rozwijać i ćwiczyć. Kluczem do sukcesu jest wysoka samoświadomość. Jeśli wiemy, jakie są nasze słabości i mocne strony, możemy zmienić swoje przyzwyczajenia i przekonania, skupić się na kompetencjach miękkich, wypracować nowe praktyki. Zarówno osoby ekstrawertyczne, jak i nieśmiali introwertycy mogą spełniać się na stanowiskach menedżerskich. Charyzmatyczny przywódca inspiruje innych, potrafi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, zaraża pasją i energią, okazuje szacunek, empatię i serdeczność.
Życie samotne może wydawać się smutne i przygnębiające, ale nie zawsze musi tak być, możemy…
12 kroków ku oświeceniu 1. Przyznajemy, że jesteśmy bezsilni wobec ..., że przestaliśmy kierować swoim…
System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola,…
Wszechobecność ignorancji jest niebywała. Uczeni coraz częściej zadają pytanie "Czy kiedykolwiek w historii świata ludzie…
Nasze życie jest falowe, a więc wszystko zaczyna się od wibracji. Świat został stworzony z…
This website uses cookies.