To my sami projektujemy własne życie. Ten proces to projektowanie skoncentrowane na człowieku, a tym człowiekiem jesteśmy my sami. Wszystko zaczyna się od zmiany sposobu myślenia, co nie jest wcale takie łatwe. Zaczynamy po prostu myśleć jak projektant, wynalazca, myśliciel i filozof. Mamy pięć sposobów myślenia: ciekawość, którą zastępujemy sceptycyzm. Ciekawość mobilizuje nas do pochylenia się, czyli sprawdzenia, poznania i wdrożenia. Nie ma nic bardziej bezużytecznego niż robienie czegoś bardzo dobrze, mimo iż nigdy nie było takiej potrzeby. Ustalmy na wstępie co chcemy zmienić, a za pomocą ciekawości, zainteresowania i pasji zacznijmy działać. Tworzymy tzw. prototyp, dzięki któremu badamy świat, budując rzeczy i obserwując, co inni z takim problemem lub zagadnieniem robią.
W tym przypadku, gdy świadomie wchodzimy na ścieżkę projektowania swojego życia, zaczynamy od empatii do siebie. Istotnym staje się dotarcie do wiedzy kim jesteś i czego chcesz od życia? Ale aby ruszyć z miejsca, musimy się nad tematem pochylić. Więc polubmy, drążmy, poznajmy i uczmy się, jak sprawić by życie był0 jakie chcemy. Tylko 20% ludzi ma możliwość zidentyfikowania własnej pasji. A aż 80% ludzi, gdy zadasz im pytanie o pasje, odpowie: “Nie mam”, “Nie wiem”. Nie wszyscy jesteśmy ludźmi pracującymi z pasją i wytrwałością, ale koniecznym staje się pytanie, co chcemy robić w życiu, w tym roku, w tym miesiącu, teraz. Angażujemy wówczas swoją ciekawość, aby rozpoznać swoje talenty.
Zatem talent leży u podstaw działania, ale jeśli nad nim nie pracujemy, nie ćwiczymy i nie ulepszamy, nie staje się on naszą mocną stroną. Zaczynamy się wówczas blokować i zatrzymujemy się. Zatem koniecznością jest wzbudzenie takiego zainteresowania, aby wzniecić swoją ciekawość, a w konsekwencji pasję. Pasja nie musi trwać przez całe życie. Czas pasji jest względny, a niekiedy wystarczy chwila, aby zrobić to co zamierzyliśmy. Później pasję można zmienić jak to robił na przykład Leonardo da Vinci przez całe swoje życie. Każda z nich wynika z poprzedniej, mimo iż jest to kontynuacja.
Ale jeśli utkniemy w rozterkach i wątpliwościach, pojawia się odrętwienie, które sukcesywnie przejmuje cały organizm. Identyfikacja tego wymaga od nas trochę pracy, ale kiedy już to zidentyfikujemy, wtedy w grę wchodzą nastawienie ciekawości i przeformułowanie myślenia. Stajesz się więc ciekawy, zaczynasz rozmawiać z ludźmi i próbujesz różnych rzeczy i sposobów, a dopiero potem zaczynasz opowiadać swoją historię /działać/. To różnica między nawigacją a znajdowaniem drogi. Jeśli nawiguję, jeśli wiem, że jestem, wiem też po co, wówczas dokładnie wiem, jak zrobić to co chcę. Tak działa jak np. GPS, wpisuję adres, jadę odpowiednio długo i jestem na miejscu. Zatem znamy początek i koniec. To właśnie jest nawigacja projektowaniem własnego życia. Gdy znajdę drogę, to wiem, gdzie jestem i dokąd jadę. Podobnież jest z pasją, gdy się pojawia, prowadzi nas ona jak GPS. Bez pasji mam niejasny cel.
Po ustaleniu naszego obecnego stanu życia i ocenieniu wskaźników równowagi życiowej stosujemy zasady myślenia projektowego:
Aby zaprojektować swoje życie, podobnie jak przy projektowaniu nowego produktu lub usługi, dobrze jest stworzyć prototyp. Należy więc zmakietować sobie w wyobraźni i – napisać, narysować, zaplanować, przemyśleć co będziemy robić w kolejnych etapach i jak będziemy przechodzić do coraz to wyższych etapów. To wyobrażenie podparte ciekawością, wiedzą techniczną i wykonawczą oraz nasza skłonność do działania, kieruje nas na ścieżkę radykalnej współpracy. Tutaj musimy przeformułować myśli i rozważyć, co w pierwszej kolejności będziemy robić. Każde zainteresowani, poparte ciekawości i działaniem, prowadzi do miejsc, w których łamiąc swój komfort psychiczny, osiągamy to co niedoścignione, acz pożądane.
PS. To naprawdę jest proste, wystarczy tylko pojąć. – August Witti
System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola,…
Wszechobecność ignorancji jest niebywała. Uczeni coraz częściej zadają pytanie "Czy kiedykolwiek w historii świata ludzie…
Nasze życie jest falowe, a więc wszystko zaczyna się od wibracji. Świat został stworzony z…
Ból jest największym nauczycielem. To straszne co cię dotknęło, co sprawiło ból, ale pora iść…
Alchemia wewnętrznej przemiany oparta jest na alchemii /starożytna praktyka łącząca naukę, duchowość i proces osobistej…
This website uses cookies.