Świadomie

Roboty, ludzie i AI

Roboty, ludzie i AI. Dzisiejsze roboty to jeszcze nie metaliczne humanoidalne maszyny na statku kosmicznym w odległej przyszłości, ale już zagnieździły się w naszym życiu na stałe. Zaś robotyka to dziedzina inżynierii zajmująca się koncepcją, projektowaniem, konstrukcją, obsługą, zastosowaniem i użytkowaniem robotów. Roboty definiuje się jako automatycznie obsługiwaną maszynę, która niezależnie wykonuje szereg czynności i wykonuje pracę zwykle wykonywaną przez człowieka. Te wyglądające jak ludzie są nazywane androidami.

Roboty, ludzie i AI

Zaczęło się od Roomby w większości domów, również moim. Teraz domowe roboty koszą już trawniki, podają do stołu, pilnują domu. W produkcji roboty wykonują np. spawanie łukowe, przenoszenie materiałów, cięcie stali i pakowanie żywności. Odkrywcy Marsa – Sojourner i Perseverance, to również roboty. Teleskop Hubble’a to też robot, podobnie sondy kosmiczne, takie jak Voyager i Cassini. W armii roboty wykonują niebezpieczne zadania. Centaur to robot do wykrywania i usuwania materiałów wybuchowych, szuka też min, podąża za żołnierzami i zabiera ich sprzęt, a Saffir gasi pożary wybuchające na okrętach wojennych. Mamy już roboty-zabawki, posągi robotów i restauracje z robotami. A wszystko posuwa się w niesamowitym tempie. Jak każda innowacja, roboty mają swoje zalety i wady. Dzisiejsze roboty pracują w niebezpiecznych środowiskach. Nie biorą zwolnień chorobowych ani nie mają przerw na kawę. My zaś stajemy się bardziej zaopiekowani, “wolni” i rozmyślający, wymyślający i tworzący. Dzisiaj jest dzisiaj, ale jutro nie wiemy jakie będzie.

Wracając do robotów. Nie potrzebują one dodatkowych świadczeń /ubezpieczenie na życie, płatny urlop, opieka zdrowotna/. Są przystosowane do wykonywania powtarzalnych zadań w nieskończoność. Oferują lepszą gwarancję jakości. Bezbłędnie wykonują powtarzalne zadania, nie tracąc wydajności. Ale wdrożenie robota jest jeszcze ryzykiem inwestycyjnym i sporo kosztuje. To częsta przeszkoda we wdrażaniu nowych technologii. Póki co jednak wdrożenie robotów zazwyczaj stwarza większe zapotrzebowanie na ludzi do obsługi technologii. Roboty wymagają programistów, operatorów, personelu naprawczego i często sterującego. Na szczęście sztuczna inteligencja (AI) zwiększa interakcję człowieka z robotem. W sektorze przemysłowym istnieją już “coboty”, czyli roboty współpracujące z ludźmi przy przeprowadzaniu testów i montażu. Sztuczna inteligencji pomaga robotom naśladować ludzkie zachowanie, co jest bardzo interesujące i zabawne.

Sztuczna inteligencja daje robotom ulepszone możliwości:

  • Widzenie komputerowe
    Roboty potrafią identyfikować i rozpoznawać spotykane obiekty, dostrzegać szczegóły i uczyć się, jak nawigować lub unikać określonych obiektów.
  • Manipulacja
    Sztuczna inteligencja pomaga robotom zdobyć umiejętności motoryczne potrzebne do chwytania obiektów bez ich niszczenia.
  • Sterowanie ruchem i nawigacja
    Sztuczna inteligencja umożliwia robotom analizowanie otoczenia i samodzielną nawigację. Możliwość ta ma zastosowanie nawet w wirtualnym świecie oprogramowania.
  • Przetwarzanie języka naturalnego (NLP) i percepcja w świecie rzeczywistym
    Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (ML) pomagają robotom lepiej rozumieć otoczenie, rozpoznawać i identyfikować wzorce oraz rozumieć dane.

Roboty programowe to programy komputerowe, które wykonują zadania bez interwencji człowieka, takie jak roboty indeksujące i chatboty. Roboty te są całkowicie wirtualne i nie są uważane za rzeczywiste roboty, ponieważ nie mają żadnych cech fizycznych. Dzięki ulepszonej technologii czujników i bardziej niezwykłym postępom w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji roboty będą w dalszym ciągu przekształcać się ze zwykłych maszyn obsługujących pamięć w współpracowników posiadających funkcje poznawcze. Postępy te i inne powiązane dziedziny mają tendencję wzrostową, a robotyka znacząco zyska na tych postępach. Na postępach zyskamy i my, co pozwoli nam się rozejść po Ziemi i nie tylko. Coraz mniej miejsc dzięki robotom jest dla nas niedostępnych, a mamy do poznania całą galaktykę.

Roboty, ludzie i AI – Podsumowanie:

Już jutro możemy spodziewać się większej liczby coraz bardziej wyrafinowanych robotów włączanych do większej liczby dziedzin życia, współpracujących z ludźmi. W przeciwieństwie do proroków zagłady, te ulepszone roboty nie zastąpią pracowników. Branże powstają i upadają, a niektóre stają się przestarzałe w obliczu nowych technologii, przynosząc nowe możliwości zatrudnienia i edukacji. Tak właśnie jest z robotami. Ale dokładnie pamiętamy jak było z pierwszymi komputerami i telefonami cyfrowymi, których dzisiaj już każdy używa.

Tak się dzieje od zarania, że każda nowinka wzbudza najpierw strach, później zastanowienie, a następnie wykorzystanie z zyskiem dla człowieka. Odchodzimy właśnie od produkcji i mechanicznej pracy człowieka. Sądzę, że również od pieniędzy i pracy w ogóle. Człowiek będzie rozważał, wymyślał, ulepszał, marzył i realizował, a maszyny będą wykonywać. Tak zaczyna się nasze jutro. Jutro też zaczniemy uciekać masowo z miast w tereny, o których nam się nie śniło i nikt już nie będzie pracował fizycznie, chyba że dla przyjemności i ćwiczeń. W zasadzie już tak jest.

PS. Czasy się zmieniają, dla nas dziś jest dziś, wczoraj już było, a jutro będzie – bez zmian. – August Witti

bitis

Share
Published by
bitis
Tags: roboty

Recent Posts

Czym jest wyobraźnia

Czym jest wyobraźnia? Albert Einstein powiedział - "Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza bowiem ogranicza…

19 godzin ago

Duchowe przebudzenie

Duchowe przebudzenie to proces porzucenia swojego ego i przebudzenia się do szerszego obrazu tego, kim…

21 godzin ago

Próg duchowego przebudzenia

Próg duchowego przebudzenia. To właśnie ten 2024 rok. Przemierzając ten rok transformacji, nie tylko przechodzimy,…

2 dni ago

Wiedza to cudowna rzecz

Wiedza to cudowna rzecz. Ma to jednak ukrytą cenę, a tą ceną jest jedność. Cała…

6 dni ago

Bóg jest wiedzą

Bóg jest wiedzą. Ale wiedza ludzi na tym świecie w rzeczywistości nie jest ich własnością.…

6 dni ago

Czemu służą rozważania?

Czemu służą rozważania? Rozważania, czy to prowadzone na poziomie jednostki /osobistym/, czy na poziomie społeczeństwa,…

2 tygodnie ago

This website uses cookies.