Świadomie

Odkładamy to, czego nie lubimy

Ciągle odkładamy to, czego nie lubimy. Unikamy rozpoczynania lub kończenia rzeczy, których nie chcemy robić. Prokrastynacja to właśnie odkładanie zadań na ostatnią chwilę lub po terminie. To nie tylko problem zarządzania czasem. Odkładamy rzeczy na później, mimo że wiemy, że opóźnienie będzie miało to negatywne konsekwencje. Mimo iż ludzie motywują się do zajmowania się nieprzyjemnymi zadaniami, prokrastynacja jest bardzo powszechnym problemem. Niezależnie od tego, jak dobrze jesteś zorganizowany i zaangażowany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że marnujesz godziny na błahe czynności /TV, socjale, zakupy online, filmy/, zamiast poświęcić je na pracę lub projekty związane ze szkołą czy pracą.

Odkładamy

I niezależnie od tego czy odkładasz ukończenie projektu w pracy, unikasz zadań domowych czy ignorujesz obowiązki domowe, prokrastynacja może mieć duży wpływ na Twoją pracę, oceny i życie. W większości przypadków prokrastynacja nie jest oznaką poważnego problemu. To powszechna tendencja, do której większość ludzi ucieka się w pewnym momencie. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego tak się dzieje, jakie ma to skutki i co możesz zrobić, aby przestać prokrastynować. Jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do odkładania spraw na później jest przekonanie, że musimy czuć się zainspirowani i zmotywowani do pracy nad zadaniem w danym momencie. Prawda jest taka, że ​​jeśli będziesz czekać, aż będziesz w odpowiednim nastroju, aby wykonać pewne zadania, prawdopodobnie odkryjesz, że właściwy moment po prostu nigdy nie nadejdzie, a zadanie nigdy nie zostanie ukończone. Czekanie na motywację nie jest jednak jedynym problemem, który przyczynia się do prokrastynacji.

Prokrastynacja może być również wynikiem depresji. Poczucie beznadziei, bezradności i braku energii może utrudniać rozpoczęcie (i ukończenie) najprostszego zadania. Depresja może również prowadzić do zwątpienia w siebie. Kiedy nie wiesz, jak zająć się czymś lub czujesz się niepewnie co do swoich umiejętności, możesz łatwiej odłożyć to na później. Także obawy przed popełnianiem nowych błędów, wątpliwości co do tego, czy robisz coś poprawnie, martwienie się o oczekiwania innych wobec ciebie. Ale prokrastynacja sama w sobie nie jest chorobą psychiczną. Jednak w niektórych przypadkach może być charakterystyczna dla ukrytego stanu zdrowia psychicznego, takiego jak depresja, OCD lub ADHD.

Na przeszkodzie stają również:

  • niewiedza, co trzeba zrobić;
  • niewiedza jak coś zrobić;
  • niechęć do zrobienia czegokolwiek;
  • brak zainteresowania, czy to zostanie zrobione, czy nie;
  • brak zainteresowania, kiedy coś zostanie zrobione;
  • brak nastroju, żeby coś zrobić;
  • czekanie do ostatniej chwili;
  • wiara, że lepiej pracujesz pod presją;
  • nadzieja, że możesz to skończyć w ostatniej chwili;
  • brak inicjatywy, aby zacząć;
  • zapominanie;
  • obwinianie choroby lub złego stanu zdrowia;
  • czekanie na właściwy moment;
  • potrzeba czasu na przemyślenie zadania;
  • opóźnianie jednego zadania na rzecz pracy nad innym.

Perfekcjonista – odkłada zadania ze strachu, że nie będzie w stanie wykonać ich idealnie.
Marzyciel – odkłada zadania, ponieważ nie potrafi zwracać uwagi na szczegóły.
Defier – wierzy, że ktoś powinien mu dyktować.
Osoba zmartwiona – odkłada zadania ze strachu przed zmianą lub opuszczeniem strefy komfortu.
Kryzysowiec – odkłada zadania, ponieważ lubi pracować pod presją.
Osoba pracowita – bierze na siebie zbyt wiele obowiązków i ma trudności ze znalezieniem czasu na rozpoczęcie i ukończenie zadania.

Odkładamy – Podsumowanie:

Staje się to poważnym problemem, gdy prokrastynacja jest chroniczna i zaczyna wpływać na codzienne życie danej osoby. W takich przypadkach nie chodzi tylko o słabe umiejętności zarządzania czasem. To ważna część ich stylu życia. Być może płacą rachunki z opóźnieniem, zaczynają pracę nad dużymi projektami dopiero wieczorem przed terminem, odkładają zakupy prezentów na dzień przed urodzinami, a nawet składają zeznania podatkowe z opóźnieniem. Niestety, takie odkładanie spraw na później może mieć poważny wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na zdrowie psychiczne oraz dobrostan społeczny, zawodowy i finansowy. Jeśli czasami odkładasz sprawy na później, nie martw się, bo zdarza się to każdemu z nas. Często odkładamy na ostatnią chwilę zadania, których najbardziej nie lubimy. Choć jest to powszechne, ważne jest, aby pamiętać, że takie zachowanie może mieć poważne konsekwencje, w tym zaszkodzić twoim relacjom, twoim osobistym osiągnięciom i twojej zdolności do osiągania sukcesów w pracy i szkole.

PS. Co się odwlecze, to często uciecze. – August Witti

bitis

Recent Posts

Wiedźmy

Namnożyło się nam wiedźm wszelakich. To intrygujące zjawisko dotyczy 21 typów czarownic, które wychynęły na…

5 dni ago

Wolność i swoboda

System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola,…

1 tydzień ago

Wszechobecność ignorancji

Wszechobecność ignorancji jest niebywała. Uczeni coraz częściej zadają pytanie "Czy kiedykolwiek w historii świata ludzie…

2 tygodnie ago

Wszystko zaczyna się od wibracji

Nasze życie jest falowe, a więc wszystko zaczyna się od wibracji. Świat został stworzony z…

2 tygodnie ago

Ból jest największym nauczycielem

Ból jest największym nauczycielem. To straszne co cię dotknęło, co sprawiło ból, ale pora iść…

2 tygodnie ago

Alchemia wewnętrznej przemiany

Alchemia wewnętrznej przemiany oparta jest na alchemii /starożytna praktyka łącząca naukę, duchowość i proces osobistej…

3 tygodnie ago

This website uses cookies.