Konsekwencje technologii. W dzisiejszym technologicznym świecie trudno żyć bez naszych smartfonów, laptopów i Internetu. Postęp technologiczny zmienił nasze życie, czyniąc informacje dostępnymi. Ale to nasza inteligencja czyni nas ludźmi, a AI je powiększa. Nasze nadmierne poleganie tej technologii ma niestety szkodliwy wpływ na naszą inteligencję. Od końca XX wieku nasz ludzki iloraz inteligencji (IQ) spada. Ta technologia w coraz większym stopniu przejmuje nasze zadania i nasze mózgi mają coraz mniej możliwości rozwijania i wzmacniania podstawowych umiejętności. Rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie i pamięć wciąż spada. Internet i wyszukiwarki zmieniły sposób, w przetwarzamy informacje, co prowadzi wprost do spadku zdolności głębokiego i krytycznego myślenia.
W konsekwencji nasze umysły stają się bardziej powierzchowne płytkimi informacjami, miast angażować się w krytyczną analizę i refleksję. To zaś osłabia zdolności zapamiętywania i przetwarzania informacji. Platformy mediów społecznościowych zachęcają wręcz do powierzchownego myślenia i reakcji emocjonalnych, a nie do racjonalnej, krytycznej analizy. To bombardowanie informacjami i bodźcami prowadzi do skrócenia czasu skupienia uwagi i koncentrowania się na złożonych zadaniach. Technologia wywarła znaczący wpływ na naszą inteligencję, ale jest to wpływ spadkowy. Zapobiec temu można angażując się w głęboką koncentrację i skupienie poprzez czytanie książek lub praktykowanie medytacji uważności.
Tworzenie zdrowych nawyków staje się istotne. Czas poświęcony sobie i rozmyślaniom może pomóc zmniejszyć naszą zależność od technologii. Cyfrowy detoks, zapewnia wytchnienie naszym umysłom. Pozwala ponownie połączyć się z otoczeniem i ludźmi. Świadome korzystanie z technologii nadaje priorytet działaniom sprzyjającym głębokiemu myśleniu i kontaktom międzyludzkim. To pomaga nam zachować zdrową równowagę pomiędzy korzystaniem z technologii a ochroną naszej inteligencji i człowieczeństwa.
Technologia stale ewoluuje i staje się integralną częścią naszego życia. Szkoła musi dostosować się i włączyć technologię do swoich programów. Istotne staje się korzystanie z inteligencji i odpowiedzialności. To zaś rozwija podstawowe umiejętności poznawcze, jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów i pamięć.
Nauczanie empatii, umiejętności interpersonalnych i inteligencji emocjonalnej jest w epoce cyfrowej tak samo istotne, jak rozwijanie zdolności poznawczych. Musimy znaleźć równowagę pomiędzy wykorzystaniem technologii a zachowaniem naszych zdolności poznawczych i powiązań międzyludzkich, aby pozostać ludźmi. Technologia to miecz obosieczny. Jedną ręką przynosi wspaniałe prezenty, a drugą wbija nóż w plecy.
PS. Rozpoznanie pułapek technologii ma kluczowe znaczenie dla utrzymania inteligencji i człowieczeństwa. – August Witti
System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola,…
Wszechobecność ignorancji jest niebywała. Uczeni coraz częściej zadają pytanie "Czy kiedykolwiek w historii świata ludzie…
Nasze życie jest falowe, a więc wszystko zaczyna się od wibracji. Świat został stworzony z…
Ból jest największym nauczycielem. To straszne co cię dotknęło, co sprawiło ból, ale pora iść…
Alchemia wewnętrznej przemiany oparta jest na alchemii /starożytna praktyka łącząca naukę, duchowość i proces osobistej…
This website uses cookies.