Świadomie

Jak bardzo pragniemy aprobaty

Jak bardzo pragniemy aprobaty? Ludzkie relacje są trudne do ogarnięcia, ponieważ przeplatają się w nich emocje, zaufanie i komunikacja. W związkach istnieje tzw. walidacja. To dążenie do potwierdzenia się jest wrodzoną tendencją, ponieważ ludzie często pragną uwagi i uznania ze strony innych, aby potwierdzić swoją wartość i tożsamość. Gdy często polegamy na wsparciu i zachęcie ze strony innych, szukamy zewnętrznego potwierdzenia, a nie wewnętrznego. Media społecznościowe nasilają to zjawisko zapewniając platformę porównywania i informacji zwrotnej tzw. lajki. Dążenie do uzyskania polubień, komentarzy i obserwujących, może skłonić nas do priorytetowego traktowania zewnętrznego potwierdzenia. Chcąc wpłynąć na poczucie własnej wartości i poszukiwania aprobaty posuwamy się do interakcji online. Jednakże zrozumienie i rozpoznanie oznak zachowań związanych z poszukiwaniem potwierdzenia może mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych i zrównoważonych relacji międzyludzkich. I masz babo placek. Ja się nie boję, bo jestem siebie świadom. Ale pomyślcie ile wkurwionych, nabuzowanych sterydami ludzi teraz chodzi. Zatem chrzanić aprobatę, miłość nam jest potrzebna. Najlepiej ta bezwarunkowa.

Jak bardzo pragniemy aprobaty?

Zachowanie polegające na poszukiwaniu walidacji dotyczy ludzi poszukujących potwierdzenia, aprobaty lub uznania u innych. Dzieje się tak dlatego, gdyż w ten sposób wzmacniamy poczucie własnej wartości. Wewnętrzna walidacja obejmuje rozpoznawanie i docenianie własnej wartości. Zewnętrzna walidacja polega na poszukiwaniu potwierdzenia, aprobaty lub uznania od innych w celu potwierdzenia własnej tożsamości i osiągnięć. Prowadzi to do uzależnienia od zewnętrznych źródeł poczucia własnej wartości. Mimo iż jest to naturalną ludzką skłonnością, nadmierna potrzeba zewnętrznego potwierdzenia może stać się potencjalnym źródłem konfliktów w związkach i nie tylko.

Dlaczego potrzebujemy ciągłej weryfikacji?

Ludzie poszukują uwagi z różnych powodów. Ale napędza to poprzez niezaspokojonych potrzeby emocjonalne – niską samoocenę, a w skrajnych przypadkach, zaburzenia osobowości. Zachowanie polegające na poszukiwaniu uwagi jest naturalne, zwłaszcza u dzieci. Ale niezdrowe poleganie na zewnętrznej aprobacie może odstraszać ludzi od nas. Znaleźć trzeba równowagę, akceptując konstruktywne informacje zwrotne, nie czyniąc ich jedynym wyznacznikiem własnej wartości. A przede wszystkim pielęgnując zdrowe poczucie współzależności.

Poszukiwania potwierdzenia:

Poszukiwanie aprobaty

To nieustanne poszukiwanie zapewnienia, walidacji lub pozytywnej informacji zwrotnej od partnera.

Potwierdzenia w mediach społecznościowych

Media społecznościowe stały się platformą do poszukiwania zewnętrznej walidacji. Ciągłe zamieszczanie aktualizacji i poszukiwanie lajków, komentarzy lub udostępnień w celu potwierdzenia własnej wartości może wskazywać na ukryte problemy z zachowaniem poszukiwania walidacji w związku.

Strach przed dezaprobatą

Ten strach powoduje przykładowo porzucenie osobistego stylu i przyjęcie tego, który podoba się innym. To prowadzi do braku autentyczności i tłumienia swoich prawdziwych myśli i uczuć, aby utrzymać aprobatę.

Wrażliwość na informacje zwrotne

Może to spowodować silną reakcję na każdą formę krytyki. Może również powodować odbieranie drobnych komentarzy osobiście, widząc je jako zagrożenie dla swojej samooceny i natychmiastowej walidacji.

Porównania z innymi

Ciągłe porównywanie siebie z innymi, zwłaszcza pod względem osiągnięć, może wynikać z ukrytej potrzeby mierzenia swojej wartości w stosunku do zewnętrznych punktów odniesienia.

Niezdolność podejmowania decyzji

Poleganie na opinii innych w podejmowaniu decyzji może być oznaką zachowań mających na celu poszukiwanie walidacji. Osoby mogą odczuwać potrzebę ciągłego potwierdzania lub aprobaty przed podjęciem decyzji, obawiając się, że ich decyzje mogą nie być ważne bez zewnętrznej walidacji.

Wpływ na relacje

Zrozumienie poszukiwania walidacji jest kluczowe dla utrzymania zdrowej relacji. W pewnym stopniu walidacja wzmacnia więź emocjonalną i zapewnia jednostki o ich wartości w związku. Jednak nadmierna jej potrzeba może prowadzić do cyklu zależności, napięcia emocjonalnego i potencjalnych konfliktów.

Aprobata – Podsumowanie:

Rozpoznawanie i rozwiązywanie zachowań poszukujących walidacji jest niezbędne do pielęgnowania zdrowych i zrównoważonych relacji. Terapia zapewnia ustrukturyzowane i wspierające środowisko, które można eksplorować i rozwiązywać dynamikę związku ludzi.

PS. Jeśli otacza nas aprobata, uczymy się lubić siebie – August Witti

bitis

Recent Posts

Złoty róg

Polska z racji braku wybitnych jednostek i polityków z wizją jest szarym zakątkiem Europy. Druga…

1 tydzień ago

Świadomość bycia

Świadomość bycia. Każdy z nas jest świadomy. Jesteśmy świadomi myśli, uczuć, wrażeń i percepcji. Wszyscy…

2 tygodnie ago

Stwórz własną rzeczywistość

Stwórz własną rzeczywistość. Jak tworzyć własną rzeczywistość to dosyć złożony problem. Każdy z nas jest…

3 tygodnie ago

Miłość

Miłość jest bezwarunkowym stanem bytu. A jeśli jest skierowana do siebie, jest wówczas najważniejszą relacją…

3 tygodnie ago

Ciągłość naszej świadomości

Ciągłość naszej świadomości. Wszechwiedza to wszystkość, pełnia, ale i jedność. W religiach jest to atrybut…

3 tygodnie ago

Odkładamy to, czego nie lubimy

Ciągle odkładamy to, czego nie lubimy. Unikamy rozpoczynania lub kończenia rzeczy, których nie chcemy robić.…

3 tygodnie ago

This website uses cookies.