Świadomie

Dlaczego miłość własna jest istotna

Dlaczego miłość własna jest istotna? Bywają różne przekazy dotyczącym miłości do siebie i tego, jak ją pielęgnować. Na ogół ich po prostu brak. Ponoć nie możemy oczekiwać, że ktoś nas pokocha, dopóki nie nauczymy się kochać samych siebie. Jednak dla tych z nas, którzy doświadczyli traumy w dzieciństwie /a jest ich sporo/, trudnych relacji lub bolesnych doświadczeń, nauka kochania samych siebie nie jest taka łatwa, jak się wydaje. Ale ​​miłość do siebie jest umiejętnością, którą powinieneś rozwinąć. Dobrym sposobem jest napełnianie się miłością gdziekolwiek ona występuje.

Miłość własna

Miłość własna oznacza, że ​​doceniasz siebie, masz do siebie sympatię i pozytywny stosunek. Jest ona ściśle związana z poczuciem własnej wartości i współczuciem /dla siebie oczywiście/. Gdy już rozwiniemy w sobie silne poczucie miłości własnej, zrozumiesz swoją wartość i jak traktować siebie w kochający sposób. W przeciwieństwie do narcyzmu, który jest nadmiernym skupieniem na sobie i interesownością, miłość do siebie jest cechą pozytywną. Kochanie siebie oznacza dobre zrozumienie zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron. Wysoka miłość do siebie ma pozytywny wpływ na twoje samopoczucie, zdrowie, kondycję psychiczną i relacje. Miłość do siebie jest kluczowa dla ogólnego dobrostanu.

A wbrew temu, co się mówi, kochanie siebie nie oznacza, że ​​nie wymagasz od siebie wysokich standardów. Ale bez pozytywnego nastawienia do siebie, trudno być zmotywowanym. Trudno nam wówczas podejmować działania, podejmować ryzyka i korzystać z nowych możliwości. To właśnie miłość do siebie jest ważna, ponieważ motywuje wiele naszych pozytywnych zachowań. Potrafi także zredukować nasze szkodliwe zachowania. Daje nam siłę do podejmowania ryzyka i mówienia “NIE” rzeczom, które są dla nas szkodliwe. Pomaga nam dbać o siebie, obniżać stres i dążyć do sukcesu. Chroni nas również przed negatywnymi myślami, auto sabotażem i posuwaniem się zbyt daleko.

Mniejszy stres, większa odporność

Gdy czujemy się zestresowani, nie czujemy się zdolni do sprostania wyzwaniom, które przed nami stoją. Negatywne uczucia i myśli potęgują stres. Ale gdy już mamy wysokie poczucie miłości własnej, jesteśmy w stanie patrzeć na wyzwania jako na chwilowe niepowodzenia i jako na okazje do rozwoju. Ta postawa pomaga nam być bardziej odpornymi. Współczucie dla siebie pomaga nam się wzmocnić i utrzymuje nas w dobrej kondycji psychicznej.

Gotowość do podejmowania ryzyka

Gdy podejmujemy ryzyko, robimy to, bo wierzymy w siebie. Wiemy, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem. Kiedy kochasz siebie, jesteś w stanie dostrzec zarówno możliwości rozwoju, jak i szanse, by zabłysnąć. Podejmowanie ryzyka nie polega tylko na robieniu czegoś, co wydaje się zabawne lub niemożliwe. Chodzi głównie o danie sobie jak najwyższej szansy na sukces w tym co robimy.

Empatia

Kiedy znamy siebie  możemy zaakceptować nasze mocne i słabe strony. Możemy także ze współczuciem i uznaniem współczuć innym. Empatia bowiem tworzy silniejsze połączenie ze światem i poczucie przynależności. Poprawa empatii poprawia elastyczność poznawczą i psychologiczną. Stajesz się bardziej zdolny do “wchodzenia w czyjeś buty”. To zaś ma wpływ na Twoje umiejętności komunikacyjne.

Skuteczność

Pozwala nam na widzenie sukcesów innych osób, ale także uświadomienie posiadania własnych doświadczeń mistrzostwa i potwierdzenie ich u innych. Gdy nasza miłość własna jest wysoka, jesteśmy przysposobieni do podejmowania wyzwań. To wiąże się z zaufaniem do własnych możliwości oraz pragnieniem bycia najlepszymi, co z kolei buduje wiarę we własne możliwości.

Ustalanie granic

Kluczowym elementem miłości do siebie jest wiedza, czemu poświęcić swoją energię i rozpoznanie tego ci nie służy.

O braku miłości do siebie świadczą:

  • perfekcjonizm i strach przed porażką;
  • unikanie dbania o siebie i zaniedbywanie potrzeb osobistych;
  • tolerowanie toksycznych związków;
  • nieumiejętność mówienia “NIE” i podejmowaniem zbyt wielu zobowiązań;
  • porównywanie siebie w niekorzystny sposób z innymi;
  • negatywne myślenie o sobie i ciągła samokrytyka;
  • trudności w ustalaniu i utrzymywaniu zdrowych granic;
  • potrzeba zewnętrznej weryfikacji i aprobaty;
  • podejmowanie zachowań autodestrukcyjnych;
  • uczucie nieadekwatności i niskiej samooceny.

Sposoby praktykowania miłości do siebie:

  • poznanie siebie;
  • komplementacja;
  • rutyna dbania o siebie;
  • współczucie dla siebie;
  • pozytywne myślenie i afirmacje;
  • wyjątkowość;
  • wdzięczność wobec ciała;
  • zdrowe granice.

Miłość własna – Podsumowanie:

Kochanie siebie to co innego niż bycie skupionym na sobie lub narcystycznym. A robienie tego ma korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Więc czy przyjmujesz nową rutynę dbania o siebie, czy ćwiczysz budowanie granic, dostrzeż to, jak miłość do siebie wygląda dla ciebie. Zajmie to trochę czasu, ale możesz nauczyć się doceniać zupełnie nową stronę siebie.

bitis

Recent Posts

Samotność w sobie

Życie samotne może wydawać się smutne i przygnębiające, ale nie zawsze musi tak być, możemy…

1 miesiąc ago

12 kroków ku oświeceniu

12 kroków ku oświeceniu 1. Przyznajemy, że jesteśmy bezsilni wobec ..., że przestaliśmy kierować swoim…

1 miesiąc ago

Wiedźmy

Namnożyło się nam wiedźm wszelakich. To intrygujące zjawisko dotyczy 21 typów czarownic, które wychynęły na…

2 miesiące ago

Wolność i swoboda

System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola,…

2 miesiące ago

Wszechobecność ignorancji

Wszechobecność ignorancji jest niebywała. Uczeni coraz częściej zadają pytanie "Czy kiedykolwiek w historii świata ludzie…

2 miesiące ago

Wszystko zaczyna się od wibracji

Nasze życie jest falowe, a więc wszystko zaczyna się od wibracji. Świat został stworzony z…

2 miesiące ago

This website uses cookies.