Czym jest opór wewnętrzny? Opór psychiczny jest jak niewidzialny mur. Ludzie nieustannie zderzają się z tą ścianą, czują się zdezorientowani, oszołomieni, niezdolni do zrozumienia jakiegokolwiek sensu. Ludzie nie wiedzą tego, czego nie wiedzą, a w przypadku oporu, nie chcą wiedzieć tego, czego nie wiedzą. Opór jest nieświadomą niechęcią do otwarcia świadomości na prawdę. Zwykli ludzie, nawet mądrzejsi od nas, mogą być ograniczeni w zaskakującym stopniu przez ich opór. Opór jest aspektem ludzkiej natury, który nie tylko tworzy wewnętrzną barierę, ale także powoduje, że ludzie działają wbrew swoim najlepszym interesom. Pod wpływem takiego oporu odmawiamy odejścia od naszych negatywnych emocji, zmiany naszych złych nawyków, inicjowania planów i strategii samorealizacji oraz otwierania naszych umysłów na bardziej obiektywne rozważenie naszych spostrzeżeń i przekonań.
Największym oporem jest irracjonalny strach. Strach wiąże się z możliwością, że odkryjemy dezorientującą samowiedzę. Wiąże się to z poczuciem przytłoczenia ogromnymi wymiarami naszego życia wewnętrznego, a tym samym utraty naszych pocieszających skojarzeń i złudzeń. Chociaż ważne jest, aby zacząć rozpoznawać opór, z pewnością nie chcemy próbować przebić się przez niego. Takie postępowanie nasila wewnętrzny konflikt. Zamiast tego musimy po prostu go obserwować, uznać go, a nawet okazać pewien szacunek dla jego istnienia. Niewidzialna wewnętrzna ściana oporu wije się w nas, multiplikuje i powraca. Pokonanie pierwszego prowadzi do następnego. Ale już kolejne ściany stają się łatwiejsze do pokonania.
Oprócz reakcji psychologicznej, opór może być również reakcją fizjologiczną. Może wywoływać fizyczne uczucie dyskomfortu, takie jak zmęczenie, letarg i spowolnione wzorce ruchowe.
Spodziewaj się oporu. Opór pojawia się w momencie procesu zmiany. Kiedy zaczniesz odczuwać wkradający się opór, możesz zauważyć i rozpoznać to, czym on jest.
Przygotuj się na przeszkody. Opór wzrośnie dramatycznie w obliczu nieoczekiwanych przeszkód. Dlatego planuj i przygotuj się na rzeczy, które mogą stanąć na drodze do pożądanej zmiany.
Zapamiętaj swoje “dlaczego”. Łatwo jest się zagubić, a czasami zapominamy, dlaczego chcemy się zmienić, dlaczego jest to dla nas ważne i jakie przynosi nam korzyści. Aby temu przeciwdziałać, zapisz korzyści płynące ze zmiany i wady braku zmian.
Zbuduj swój zespół wsparcia. Skorzystaj z sieci wsparcia, aby podzielić się swoimi zmaganiami, stworzyć burzę mózgów i uczyć się z doświadczeń innych.
Naucz się i dostosuj. Za każdym razem, gdy napotykamy opór, mamy okazję uczyć się z niego. Zamiast być sfrustrowanym naszymi opierającymi się sposobami lub osądzać nasze umiejętności, możemy wykorzystać proces zmiany jako doświadczenie edukacyjne.
Opór wobec zmian jest normalny. Prawdopodobnie doświadczysz tego na pewnym poziomie, próbując się zmienić, niezależnie od tego, jak pozytywna jest zamierzona zmiana. Staraj się nie walczyć z oporem. Zamiast tego zaakceptuj, że tak się stanie. Rozpoznając opór i rozumiejąc, dlaczego tak się dzieje, możesz skupić swoją energię na tym, aby pozytywne zmiany utrzymywały się długoterminowo. Poświęć czas na zastanowienie się nad potencjalnymi przeszkodami i blokadami, które możesz napotkać podczas procesu zmiany lub uczenia się. Może to zmniejszyć poziom oporu i zwiększyć szanse na sukces.
PS. Opór nie jest daremny, ale absolutnie nie sprzyja. – August Witti
System to narzucona rola, zawód, pozycja. I jakby na to nie patrzyć, to niewola. Niewola,…
Wszechobecność ignorancji jest niebywała. Uczeni coraz częściej zadają pytanie "Czy kiedykolwiek w historii świata ludzie…
Nasze życie jest falowe, a więc wszystko zaczyna się od wibracji. Świat został stworzony z…
Ból jest największym nauczycielem. To straszne co cię dotknęło, co sprawiło ból, ale pora iść…
Alchemia wewnętrznej przemiany oparta jest na alchemii /starożytna praktyka łącząca naukę, duchowość i proces osobistej…
This website uses cookies.