Czy mówić TAK, jeśli czujesz NIE? Zbyt często bywa, że żyjemy zadowalając innych i zawsze staramy się spełniać ich oczekiwania. To tzw. bycie miłym, uśmiechanie się i mówienie właściwych słów. To również unikanie konfliktów i branie na siebie winy. To mówienie “przepraszam”, gdy nic nie zrobiłeś. Wszystko to, z powodu ukrytego strachu, że ktoś będzie na nas zły. Rzecz w tym, że wszyscy lubimy czuć się potrzebni i doceniani. Ludzka natura polega na szukaniu aprobaty, miłości, uwagi i potwierdzenia. Ale kiedy potrzeba zadowolenia staje się nieustannym, wyczerpującym dążeniem, być może nadszedł czas, aby się zatrzymać i zastanowić, dlaczego szukasz aprobaty poza sobą.
Próby zadowolenia innych nigdy nie przynoszą doświadczenia bezwarunkowej miłości, ponieważ wysiłek włożony w jej zdobycie oznacza, że nie jest ona bezwarunkowa. Ale poczucie bycia kochanym i cenionym jest dla nas tak ważne. Zastanówmy się zatem, co się dzieje, gdy mówimy TAK, ale naprawdę myślimy NIE. Jeśli zbytnio skupiamy się na sytuacjach zewnętrznych, trudno jest stwierdzić, co naprawdę ma dla nas znaczenie. Zaś niezdolność do powiedzenia NIE wynika z pragnienia zadowolenia i otrzymania miłości i aprobaty. Najlepszym rozwiązaniem jest uważność.
Uważność to świadomość, która pojawia się, gdy celowo kierujesz otwartą, bezkrytyczną uwagę na chwilę obecną. Dlaczego? Gdyż możemy uniknąć działania na autopilocie, a zamiast tego eksplorować konkretne momenty zadowalania innych. Ta bezkrytyczna świadomość pomaga nam mieć większy wybór co do tego, jak reagujemy na reaktywne myśli, uczucia i doznania, a następnie mieć większą szansę na działanie z miłości, a nie ze strachu.
Oto kilka kroków dla osób, które chcą mówić NIE innym i TAK sobie:
Kiedy nauczymy się przystanąć i zatrzymać, brać kilka oddechów i praktykować życzliwość wobec siebie, wówczas możemy być zdolni do wyrażenia tego co wskazuje nam nasz wewnętrzny kompas. Zaś skupiając naszą energię na poznaniu i prowadzeniu bardziej autentycznego życia, możemy podejść do naszych nawyków zadowalania innych z mniejszym strachem i lękiem, zacząć czuć się bardziej wartościowi w sobie. Wówczas to będziemy mogli wrócić do życia pełną parą i ile fabryka dała.
PS. Zagłębienie się w sobie daje wolność od i sposobność do. – August Witti
Świadomość bycia. Każdy z nas jest świadomy. Jesteśmy świadomi myśli, uczuć, wrażeń i percepcji. Wszyscy…
Stwórz własną rzeczywistość. Jak tworzyć własną rzeczywistość to dosyć złożony problem. Każdy z nas jest…
Ciągłość naszej świadomości. Wszechwiedza to wszystkość, pełnia, ale i jedność. W religiach jest to atrybut…
Ciągle odkładamy to, czego nie lubimy. Unikamy rozpoczynania lub kończenia rzeczy, których nie chcemy robić.…
This website uses cookies.